Karel Havlíček: Než vzniklo ANO, byl jsem volič ODS. Teď ale z „ódéesky“ zbylo jen aktivistické torzo

Vztahy mezi koalicí a opozicí jsou v posledních měsících stále vyhrocenější – od „běžných“ obstrukcí až po osobní útoky, jako byl ten mezi Andrejem Babišem a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Jak v novém dílu pořadu Česká jízda říká předseda stínové vlády Karel Havlíček (ANO), měnit se to bude jen obtížně. „My jsme se bláhově domnívali, že když za koalicí slušně přijdeme a ukážeme vlídnou tvář, že se na něčem dohodneme. Jenže ve výsledku jsem nezažil takovou míru arogance a přezíravosti, jakou předvedla právě tato parta, která se nám od začátku vysmívala a jednala ve stylu: my máme ‚stoosmičku‘, tak vy mlčte. Tehdy jsem pochopil, že oni berou slušnost jako slabost,“ dodává ex-ministr.

Havlíček přitom připouští, že než v roce 2011 vzniklo hnutí ANO, byl voličem právě ODS. 

„Jenže tehdy to byla úplně jiná strana než dnes. Když jsem je tehdy volil, šlo o liberálně-konzervativní partaj, která vyznávala mně blízké hodnoty: svobodu jednotlivce, svobodu podnikání, líbilo se mi, že chtějí štíhlý stát a byli připraveni přijímat odpovědnost. Dneska je ODS aktivistickou stranou, která je pod obrovským tlakem svých koaličních partnerů, což jsou progresivistické až kolektivistické strany,“ doplňuje Havlíček. 

Bývalý ministr v rozhovoru mluví i o svém vztahu s Andrejem Babišem, vzpomíná na to, když „s čepicí“ musel chodit pro podporu ke KSČM, vysvětluje, jak je podle něj hnutí ANO hrází proti extremistickým stranám a popisuje, co je pro něj „tenká červená linie“ u potenciálních koaličních partnerů. 

sinfin.digital