Konec vydírání od politiků: Hádky o navýšení poplatků za televizi a rozhlas by vyřešil vzorec v zákoně

Nová epizoda podcastu Česká jízda je tentokrát skoro výhradně o jediném tématu: Vratislav Dostál a Vojtěch Kristen řeší, zda je potřeba navyšovat koncesionářské poplatky, jaká debata o veřejné službě ČT a ČRo by tomu měla předcházet a kde by například Česká televize mohla do budoucna ušetřit. Oba se nakonec shodli, že poplatky měly být už dávno navázány na nějaký valorizační vzorec.

„Problém velké mediální novely, s čímž souvisí i navyšování poplatků, spočívá v tom, že jí nepředcházela žádná širší debata o tom, jaký rozsah služby od veřejnoprávních médií vlastně chceme,“ má jasno Vojta. A dodává, že pokud může ČT někde ušetřit, je to zrušení sportovního kanálu. „Ten trend je takový, že ČT Sport bude nakonec tak jako tak vysílat převážně okrajové sporty – první ligu v nohejbale, možná udrží volejbal a basketbal,“ doplňuje Vráťa.

Pokud jde o výši poplatků: „Nemám problém s tím, aby se do zákona dala nějaká valorizace poplatku,“ říká Vojta. I podle Vráti by to byl férový mechanismus. „Navíc by se Česká televize vyhnula tomu, že pokaždé, když se začne mluvit o navyšování poplatků, stává se vydíratelná politickou scénou,“ upozorňuje Vráťa, podle něhož se současné vládě poplatky nejspíš zvýšit nepodaří.

Zajímá vás víc? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital