Na Slovensku nejde o to, kdo vyhraje volby, ale kdo sestaví vládu. Antimečiarismus možná nahradí antificismus, říká Just

V podcastu Česká jízda Vráťa Dostál s Honzou Paličkou pravidelně rozebírají, co se děje v tuzemské politice, tentokrát se ale s politologem Petrem Justem zaměřili na poněkud turbulentní situaci v politice našich východních sousedů.

Na Slovensku došlo k historicky prvnímu jmenování úřednické vlády a zemi na podzim čekají předčasné volby – aktuálně průzkumům dominuje bývalý premiér Robert Fico. „Matematicky to momentálně vypadá, a asi to tak i dopadne, že Fico skutečně má předpoklad stát se vítězem voleb. Nicméně mnohem důležitější na Slovensku je to, kdo sestaví po volbách vládu, protože již několikrát se tam stalo, že to vítěz voleb nebyl. Ostatně zažil si to i sám Fico v roce 2010,“ říká Just. Roli pomyslného jazýčku na vahách, zda se Ficovi podaří jeho návrat na vrchol slovenské politiky, nejspíš podle něj sehraje jeho někdejší spolustraník a současný předseda strany HLAS Peter Pellegrini.

„Pellegriniho teď čekají měsíce plné dilematu, zda půjde, či nepůjde s Ficem do koalice, ale i toho, jak to celé bude komunikovat, protože toto bude první otázka, která mu bude kladena. Zatím neřekl ani tak, ani onak, přičemž má jak důvody pro, tak i důvody proti tomuto kroku,“ popisuje Just Pellegriniho situaci.

Existuje i možnost, že by se HLAS přidal ke koalici demokratických stran. „Byla by to koalice velkého množství nejen stran, ale hlavně ideologických směrů. Byla by v tomto ohledu ještě roztříštěnější než naše současná vládní koalice nebo i ta slovenská po posledních volbách. Zastoupeny by v ní byly strany od konzervativní pravice po sociálnědemokratickou levici, což začíná trochu vypadat jako protimečiarovská koalice z konce minulého století. Tehdejší štěpná linie byla mečiarismus a antimečiarismus, teď bude možná jen nahrazena jistou modifikací v podobě ficismu a antificismu. Nicméně Slovensko si toto politické rozdělení již vyzkoušelo a teď by jen zažilo déjà vu s jinou osobou,“ uzavírá Just.

Co vedlo k tomu, že se slovenská politika dostala do současné vyhrocené situace? Co může ohrozit pozici prezidentky Čaputové? A jakou roli ve volbách sehraje otázka přístupu k válce na Ukrajině? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital