Pád Středuly: Do čela odborů se dere Babišův spojenec

Audioverze

Nezaplacené členské příspěvky jsou pouhou záminkou pro sesazení Josefa Středuly z čela České konfederace odborových svazů. V novém díle podcastu Česká jízda se na tom shodují reportéři INFO.CZ Vratislav Dostál a Vojtěch Kristen. A co všechno tedy za celou šlamastykou, která působí i na české poměry dost komicky, může být?

Odbory už oznámily termín mimořádného sněmu, na kterém si delegáti zvolí nové vedení – uskuteční se ještě tento měsíc, konkrétně 25. března. Josef Středula už avizoval, že dal své členské příspěvky do pořádku a že se bude o post předsedy ČMKOS znovu ucházet. 

Podle Vojty ale nejde ani tak o nezaplacené členské příspěvky jako o válku odborářů. „Jedna zákulisní zpráva tvrdí toto: Ďurčo chce nahoru a nechce čekat,“ dodává Vráťa.

Roman Ďurčo je předseda odborového svazu KOVO. A Vráťa v této souvislosti připomíná loňské protesty, které svolal právě odborový svaz KOVO před Úřad vlády. „Zajímavé je, že se Roman Ďurčo několik dnů před touto akcí potkal s Andrejem Babišem a na demonstraci ho pozval,“ připomíná Vráťa s tím, že tam tehdy Babiš vystoupil například po boku komunistů.

Jinak řečeno: pokud se skutečně ukáže, že chce Ďurčo vystřídat Středulu ve vedení ČMKOS, lze podle Vráti říct, že se do čela odborů dere spojenec Andreje Babiše. Byla by to dost zásadní změna, neboť Josef Středula se vůči předsedovi nejsilnější opoziční strany vcelku razantně vymezil před přímou prezidentskou volbou, která se konala loni v lednu.

Nejen o tom ale hovořili Vojta s Vráťou v nové epizodě České jízdy. Okomentovali také například kandidátky jednotlivých stran pro volby do Evropského parlamentu nebo současnou podobu a vyhlídky Visegrádské čtyřky. 

Zajímá vás víc? Pusťte si nejnovější epizodu České jízdy.

sinfin.digital