„SPOLU se musí více semknout,“ říká politický stratég Poláček. Hnutí ANO se podle něj snaží koalici otrávit voliče

Audioverze

Jsou strany koalice SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09 silnější samy o sobě, anebo v rámci koalice? Jde o klíčovou otázku, na kterou si musejí politici co nejdřív odpovědět. A že to není nic triviálního, ukazují dlouhé měsíce váhání před oznámením společné kandidátky pro evropské volby. Veterán politických kampaní a zakladatel agentury PRodukujeme Jaroslav Poláček však tvrdí, že aby měly tyto strany šanci na přesvědčivý úspěch, musejí usilovat o hlubší integraci v rámci koalice.

Synergické efekty trojkoalice, která by tak vyplnila celý středo-pravý prostor, by podle Poláčka převýšily individuální volební zisky – tím spíš, že KDU-ČSL se v posledních měsících potácí výrazně pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, a TOP 09 si jejím překročením rovněž nemůže být dvakrát jistá.

„Výzkumy navíc dnes ukazují, že v prostoru, o nějž tyto strany usilují, se hraje i o to, že by mohly ztratit statisíce nespokojených voličů, kteří čekají, zda se pro ně objeví nová politická strana,“ říká Poláček.

Podle Poláčka je nutnost větší integrace SPOLU o to důležitější, že hlavní opoziční strana, hnutí ANO, se aktivně snaží „otrávit“ voliče pětikoalice, aby nepřišli k volbám. „Přesně tak se to v kampaních dělá,“ upozorňuje Poláček. „Ve volbách se hraje hlavně o to, aby volič z té druhé strany byl natolik znechucený, že raději zůstane doma. A hnutí ANO na tuto strategii jistě sází.“

Kdy se podle Poláčka zastaví propad preferencí vládních stran? Měl by podle něj Petr Fiala kvůli politickým bodům obměnit kabinet? A dokázal by vymyslet kampaň, která vrátí ČSSD zpátky do Poslanecké sněmovny?

Poslechněte si celou nejnovější epizodu podcastu Česká jízda.

sinfin.digital