Teď se bude ještě týden řešit Babišovo kompro na Lipavského, děsit by nás ale mělo něco úplně jiného

Audioverze

Poslední předvolební průzkum pro sněmovní volby ukázal jasnou dominanci hnutí ANO. Podle modelu agentury Kantar pro Českou televizi by hnutí Andreje Babiše získalo těsně pod 40 procent hlasů, což v přepočtu na mandáty znamená 95 křesel. „Pokud se Babišovi podaří přetáhnout ještě další voliče marginálních stran, jako je KSČM, Přísaha či SOCDEM, je reálné, že v příštích volbách složí jednobarevnou vládu. A to by nebylo nic ku prospěchu pro naši demokracii,“ říká Vráťa v novém dílu pořadu Česká jízda.

Babiš však nezacílil pouze na voliče marginálních stran, ale i na mladou generaci. Jak ukazují detailní data z daného průzkumu, mezi lidmi ve věkové skupině 24-30 let, kteří nemají maturitu, by jich hnutí ANO volilo 48 procent. „Dominance hnutí ANO a SPD u mladých lidí, kteří nemají ani maturitu, je naprosto zřetelná,“ doplňuje Vojta s tím, že v této kategorii by si obě strany ukously silných 74 procent. 

Průzkum Kantaru je mementem toho, kam se politika za posledních 15 let posunula. „Tradiční politické strany, které dominovaly prvních dvacet let po listopadu, jsou nyní marginalizované a všechno nasvědčuje tomu, že už se ke svým původním číslům nikdy nevrátí,“ rekapituluje Vráťa. „Naopak protestní strany, které se vyrojily po roce 2010, zcela ovládají českou politiku a nyní se v preferencích pohybují u 70 procent.“ 

V novém dílu České jízdy Vojta s Vráťou probírali i zpackané shánění rodinných informací na ministra zahraničí Jana Lipavského a přeli se o to, zda je třeba zrušit zákaz maloobchodního prodeje o vybraných svátcích. 

sinfin.digital