Politici si v Česku ještě nedávají pěstí, ale co není, může být

Audioverze

U našich východních sousedů na Slovensku vrcholí předvolební kampaň a politický boj přešel v boj fyzický. „Exministr vnitra si tam dává pěstí s expremiérem. Čistokrevný bizár. Slovenské politické scéně přestávají rozumět už i odborníci,“ hodnotí střet Roberta Kaliňáka s Igorem Matovičem Vráťa Dostál v nové epizodě podcastu Česká jízda. „Můžeme se uklidňovat tím, že je vlastně dobře, že došlo k rozdělení Československa a že se tohle u nás neděje. Dodal bych, že zatím se to neděje. Když se podíváme na dění ve sněmovně, tak bych řekl, že jsme oproti Slovensku tak tři roky pozadu,“ dodává Honza.

Video celé epizody najdete tady.

Vráťa se vrací k tomu, jak na sebe v posledních dvou týdnech v Poslanecké sněmovně strhává veškerou pozornost Andrej Babiš. „Tentokrát neměl šestihodinový, ale jen tříhodinový projev. Přeskakoval mezi tématy, na všechny nadával, opakoval mantru o nové totalitě. Nejhorší na tom je, že nikdo z poslanců hnutí ANO se proti tomu nevymezil, naopak ho ještě pochválili, že do toho dal srdíčko,“ hodnotí úpadkovost politické kultury, pokud jde o hnutí ANO.

„Pokud se ještě na jaře situace jevila tak, že si Babiš po prezidentských volbách odpočine a pak se znovu vypraví do terénu, zatímco ve sněmovně budou Alena Schillerová s Karlem Havlíčkem hrát lidskou a konstruktivní tvář opozice, tak jim do toho teď Babiš hodil pěkně vidle,“ míní Vráťa. „O politické kultuře pak do televize chodí debatovat Radek Vondráček, který si vylitý jak váza hraje na kytaru na řečnickém pultíku. Fascinující je též zvažovaná volební lídryně do europarlamentních voleb, exministryně Klára Dostálová, která prohlásila, že potřebujeme méně zdlouhavých projevů a více zdravého rozumu. Možná by to mohla říct svému majiteli a předsedovi v jedné osobě, myšlenka to v jádru není zas tak špatná,“ má jasno Honza.

V čem je situace na Slovensku tak nestabilní a nepřehledná? A proč je ministr kultury Baxa optimistický ohledně navyšování koncesionářských poplatků? Poslechněte si celý rozhovor.

Když lidem řeknete, že není na důchody a doktory, ale na Ukrajinu se peníze najdou, přirozeně se naštvou. Slovenskem zmítá hněv a zklamání, říká exministryně Saková

sinfin.digital