Už i Fiala si všiml, že za hranicemi nakoupí levněji. Aby byly v Česku potraviny dražší než v Německu, nedává smysl, říká ekonom Hradil

Audioverze

V ekonomickém speciálu České jízdy si Vráťa Dostál a Vojta Kristen do studia pozvali hlavního ekonoma společnosti CYRRUS Víta Hradila. Probrat s ním nemohli nic jiného než ceny potravin u nás a v okolních zemích, inflaci, konsolidační balíček vlády a základní oblasti, které Česko potřebuje transformovat. Bez komentáře nenechali ani víkendové zjištění premiéra Petra Fialy, který se konečně na vlastní kůži přesvědčil, že jsou i v Německu potraviny levnější než u nás.

„Aspoň že Petr Fiala své video nezakončil intervenčně, že nikomu nepohrozil, neřekl, kolik by ta Nutella měla stát,“ glosuje Hradil video, které na začátku tohoto týdne zahýbalo českým internetem, navíc v čase, kdy se premiér už několik dnů pohybuje po Africe.

V čem tedy spočívají příčiny rozdílných cen potravin u nás a v okolních zemích? Může s tím vláda něco dělat? A jak je to s inflací, konsolidačním balíčkem a s celkovou kondicí české ekonomiky?

Poslechněte si celou epizodu. 

sinfin.digital