Vyhazov z práce bez důvodu? Třeba to Fialově vládě nakonec pomůže vyhrát volby

Jak užitečným nástrojem by mohly být vládou avizované změny, které pracují se zavedením výpovědi z pracovního poměru bez udání důvodu? I to řeší reportéři INFO.CZ Vratislav Dostál a Vojtěch Kristen v aktuální epizodě podcastu Česká jízda. Zrovna tak glosují první rok Petra Pavla na Hradě, další debatu Víta Rakušana v regionech nebo celkový úpadek politické kultury a naši neschopnost přijímat prohry.

Podle Vráti se v momentě, kdy bude zavedená možnost dávat výpovědi zaměstnancům bez udání důvodu, dostanou někteří lidé do značně riskantního postavení. Podle jeho názoru současná situace aspoň zčásti předchází tomu, aby byl třeba někdo vyhozen z práce jenom kvůli tomu, že je to Rom, matka samoživitelka nebo člověk těsně před důchodem, který bere tabulkově relativně dost peněz.

Vojta si zase všímá toho, že je náš pracovní trh zamrzlý, a tudíž je třeba hledat způsob, jak do něj vnést novou dynamiku. Podle něj navíc vláda pracuje s tím, že zavedení výpovědi bez udání důvodu bude součástí širšího konceptu, který počítá také se zvýšením podpory v nezaměstnanosti. „Je tam silná motivace státu, aby se lidé nebáli být nezaměstnaní. Je to kompenzováno vyšší aktivitou státního sektoru.“

Jak si počínal předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan ve druhé z plánovaných debat v regionech? Vráťa si nejen v této souvislosti všímá vyhroceného konfliktu, jehož průvodním znakem je mimo jiné také to, že neumíme přijmout porážku. Což podle něj platí o takřka všech politických proudech. Vojta se zase kriticky pozastavuje nad tím, co se děje v okolí prezidenta Petra Pavla na Hradě. 

Pokud vás zajímá víc, poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital