Čistá islandská energetika: Nepřenositelný unikát, nebo přece jen inspirace pro Česko?

Info.cz

Elektřinu vyrábějí jako téměř jediní na světě pouze z obnovitelných zdrojů a teplo je tu tak levné, že si mohou dovolit vytápět chodníky. V rámci druhé řady ON TOUR seriálu „Česko hledá elektrárnu“ jsme vyrazili na Island a natočili jsme tak fascinující záběry a rozhovory, že z toho vznikly rovnou dva díly!

V prvním dílu se podíváme do dvou geotermálních elektráren. Přičemž obě jsou unikátní.

Hellisheiði je největší na ostrově, v její blízkosti nedávno začali zachytávat oxid uhličitý přímo ze vzduchu a ukládat ho do podzemí (zde vzpomeňme na slova nejmenovaného českého premiéra: „Kdo z vás to má?“). 

Svartsengi jako první na Islandu vyrábí již od 70. let v kombinovaném cyklu elektřinu a teplo pro centrální vytápění. 

To však zdaleka nejsou jediné dvě komodity – z odpadních produktů dokážou Islanďané provozovat jedno z nejexkluzivnějších geotermálních koupališť na světě (Blue Lagoon) nebo vyrábět metanol coby „energetický nosič“ pro další zdroje OZE. 

Jak vlastně funguje taková velká geotermální elektrárna? Co si o energii z nitra země myslí samotní Islanďané? A kolik fosilních paliv a peněz díky ní ušetřili? To vše vám prozradíme v prvním dílu. 

Jak dopadne aktuální vulkanické drama, které se právě odehrává na poloostrově Reykjanes, to se v něm samozřejmě nedozvíte, protože naše natáčení proběhlo už v létě. Nyní bedlivě sledujeme islandské weby a sociální sítě a pevně věříme, že probuzená sopka Fagradalsfjall nabídne pouze nevšední ohnivou podívanou a ne škody na zdraví i majetku obyvatel. 

Mimochodem – kolem geotermální elektrárny Svartsengi na jihozápadě země již Islanďané začali se stavbou ochranných zdí, které ji mají po případné erupci sopky ochránit před proudy žhavé lávy.

sinfin.digital