Pro mladé kuchaře je důležité najít si vzor. Školy, které jim je umí dát, mají úspěšné absolventy, říká Uher

Karel Šimůnek

Audioverze

Severočeský rodák Lukáš Uher nejenže nějakou dobu vedl Asociaci kuchařů a cukrářů pro severní Čechy, ale o rozvoj gastronomického řemesla se stará i jako kapitán juniorského národního týmu. V nové epizodě podcastu Chef Arena kladně hodnotí to, že čím dál více kuchařských škol si vybavuje nová, moderní kuchařská studia, a už jen bezmyšlenkovitě neposílají studenty jako levnou pracovní sílu do restaurací. „Je to hodně o vzorech, když je ti studenti mají, tak to budou dělat dobře. Všude jsou pracovití a šikovní mladí lidé, co to chtějí dělat, ale je na škole, zda to v nich povzbudí, nebo potlačí. Ty školy, co to dokáží ve studentech povzbuzovat a i jim ten vzor poskytnout, jsou úspěšné a úspěšní jsou i jejich studenti,“ říká Uher.

Podle Uhra je vlastně jedno, v kom si mladý kuchař či cukrář nalezne svůj vzor. „Může to být klidně učitel nebo mistr ze školy, nebo nějaký kuchař, se kterým se zná, nebo klidně i někdo z televize nebo internetu, ale mít ten vzor a vzhlížet se v něm je pro ty mladé v začátcích opravdu důležité,“ vysvětluje Uher s tím, že dnešní doba v tomto ohledu mladým gastronomickým talentům hodně přeje.

„Máme tu internet a sociální sítě, což je pro obor bezva, protože mladí kuchaři mohou sledovat kuchaře z celého světa, učit se nové techniky a nové recepty, i si tam sdílet vlastní zkušenosti. Největší výhodu oproti třeba mojí generaci ale dnešní mladí mají v tom, že každý už umí anglicky, takže se domluví a navíc je dnes hledání zahraničních stáží mnohem jednodušší,“ dodává Uher.

Proč podle Uhra na vrcholné úrovni gastronomických soutěží pro mladé nejde ani tak moc o výsledné jídlo jako takové a co vše se reálně hodnotí? Kde v Česku dnes nalezneme nejlepší kuchařské školy? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital