Brzké vypínání uhelných zdrojů v řádu let je reálné. Česku hrozí závislost na dovozu elektřiny, říká energetik Hlavinka

Audioverze

Brzké vypínání tuzemských uhelných elektráren v řádu několika málo let z důvodu, že se jejich provoz nevyplatí, je reálné. V novém dílu pořadu InfoTalks o tom mluví bývalý ředitel jaderné elektrárny Temelín, nyní majitel a předseda představenstva technologicko-energetické skupiny ORGREZ Group Vladimír Hlavinka.

O hrozbě vypínání uhelných elektráren z ekonomických důvodů v řádu dvou či tří let mluví Pavel Tykač i zástupci skupiny ČEZ. „A v pravidelných hodnoceních zdrojové přiměřenosti, která zpracovává ČEPS, se ta varování objevují už asi pátým rokem,“ upozorňuje v rozhovoru s Vojtou Kristenem Vladimír Hlavinka. Politici přesto zaspali a hrozbu řeší pozdě a nedostatečně. 

Někdejší ředitel jaderné elektrárny Temelín se soukromým provozovatelům elektráren nediví. „Jestli vám něco ekonomicky nevychází a jste soukromý investor, tak to přece nebudete provozovat se ztrátou,“ podotýká. 

Původ problémů Hlavinka vidí v přílišné živelnosti rozvoje energetiky v posledních patnácti letech. „Trend, že planetu bychom měli nechat v lepším stavu, než jsme ji převzali, je jednoznačně správný. Ale není možné to dělat živelně, je třeba vědět, jaký bude náběh obnovitelných zdrojů a ten se snažit dodržet. Nedělat to stylem, že rozdám po trhu dotace a ono to nějak dopadne,“ vysvětluje Hlavinka. 

„Pochopitelně bylo také třeba projektovat, jak dlouho potřebuje stát soustavu se stávajícími zdroji a pomoci ji podpůrnými mechanismy. Jenže takový plán jsem v Česku neviděl,“ dodává.

Cesta ze současné situace se navíc komplikuje tím, že Česko nedokázalo včas notifikovat případnou podporu uhelných zdrojů v Bruselu. Politici tak opět zaspali, podobně jako při tendru na jaderné zdroje, který měl být vyřešený už před lety. Jednání mezi vládou a majiteli uhelných elektráren sice podle Hlavinky probíhají, ale pokud současnou situaci nevyřeší, stane se z Česka importní země dříve, než odborníci předpokládali.   

Jaké varianty politikům zbývají? Proč je klíčové dostavět v Česku velké jaderné bloky? A proč se diskuse kolem tuzemské energetiky vede ode zdi ke zdi? Poslechněte si celou epizodu. 

sinfin.digital