Pohybová gramotnost dětí se zhoršuje, ubývat bude trenérů i funkcionářů. Může to skončit krachem některých oddílů, varuje Boháč z České unie sportu

Audioverze

Jan Boháč z České unie sportu upozorňuje na nenápadný, ale zásadní trend: postupem času se zhoršuje kondice dětí, jejich sportovní dovednosti se snižují, stejně jako jejich celková pohybová gramotnost. Dopady to podle něj bude mít na celou společnost, na její psychickou i fyzickou odolnost, na její celkové zdraví. Nejen proto Česká unie sportu chce, aby vzniklo ministerstvo sportu.

Video celé epizody najdete tady.

„Jakmile se tady začne mluvit o sportu, každý vidí první fotbalovou nebo hokejovou ligu, případně naše tenisty na vrcholových turnajích. Z osmadevadesáti procent je sport ale na jiné úrovni, je to sport neorganizovaný, který by měl být součástí našeho každodenního života,“ upozorňuje Boháč.

Kdo podle něj nese odpovědnost za zhoršující se pohybovou gramotnost dětí? Jsou to rodiče, školy, sportovní oddíly, anebo stát? A jak se podle jeho názoru vyrovnaly sportovní oddíly s covidem a energetickou krizí? Proč vlastně potřebujeme ministerstvo sportu, jak je to s financováním amatérského sportu, anebo třeba s tím, aby děti ve sportovních klubech vedli kvalitní trenéři?

A nakonec: proč nám hrozí krach některých amatérských sportovních klubů? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital