Pravice se tady vždycky střelila do vlastní nohy. A my musíme ukázat, že jsme v politickém zápase a nebojíme se ničeho, říká Zaorálek

Audioverze

O kondici a vyhlídkách ČSSD – a levice obecně – jsme hovořili s dlouholetým poslancem, bývalým ministrem zahraničí a kultury Lubomírem Zaorálkem. Co podle něj musí ČSSD udělat pro to, aby se opět stala relevantním politickým proudem, kde udělala chyby, jak by se z nich měla ponaučit a o čem bude červnový sjezd sociálních demokratů?

„Do politiky jsme se dostali proto, že jsme původně byli součástí konfliktu. Vzpomeňte si na 90. léta. Tehdy jsme řekli, že přicházíme s úplně jiným světem, než je svět Václava Klause, že máme úplně jinou představu o zacházení s lidmi,“ vzpomíná Zaorálek a přiznává, že si ČSSD v mnoha ohledech počínala v posledních letech u moci nemotorně. „Stali jsme se součástí establishmentu,“ dodává.

Co tedy musí ČSSD udělat pro nápravu? Daří se to současnému vedení strany? A kdo je podle Zaorálka v tuto chvíli pro ČSSD hlavní politický protivník? Je to vláda vedená ODS, anebo hnutí ANO, ke kterému sociálním demokratům utekla velká většina jejich původních voličů? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital