„Trend eliminace hotovosti je zásadní a správný.“ Insider speciál o digitálním Česku blízké budoucnosti

Michal Půr, Tomáš Jirsa

„Papírovému“ státu odzvonilo. Takové je poselství ankety Zákon roku, kde titul za uplynulý rok s přehledem získala předloha zavádějící bankovní identitu. Právě o tom je nový díl podcastu Insider, jehož hosty jsou předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon a Josef Donát, partner advokátní kanceláře Rowan Legal, která se na vzniku zákona podílela.

„Příprava trvala přes 18 měsíc a je to překvapivě pár paragrafů, ale to, co z toho dělá zákon roku, je společenská změna. To je to nejbrutálnější. To, co měli jinde 12–14 let, to my doháníme,” přibližuje Donát.

Je tedy Česko konečně připravené na přechod „do digitálu“, i když to tak často nevypadá? Tomáš Salomon je opatrný: „Digitalizace neznamená, že vezmete webový produkt a vytvoříte pro něj webové stránky. Je to zásadní změna toho, jak věci tečou, a spousta providerů na to ještě připravena není – stát nevyjímaje.“ Zároveň ale nepochybuje, že to je nutnost. „Pro prosperitu ČR je to klíčová věc. Buď se posuneme dopředu, nebo budeme pořád poukazovat na to, že to nejde. A to nás neposune!“ říká a dodává, že by byl pro, aby se uzákonila povinnost prodejců přijímat bezhotovostní platby.

V čem bylo EET prospěšné? Může z nás jedou být nové „digitální Estonsko“? V čem je stát dál, než si myslíte?  A kdo z dnešní čtveřice měl největší opletačky s policií?

SDÍLET
sinfin.digital