INSIDER — Benda

ANO je ideově méně škodlivé, než Piráti. Topka je mrtvá, nemá smysl ji resuscitovat, říká Benda

Michal Půr, Tomáš Jirsa

10. 09. 2019 • 17:11
INSIDER PODCAST | Pokud někteří komentátoři považují povolební koalici mezi ODS a Pirátskou stranou za pravděpodobnou, matador mezi českými poslanci, občanský demokrat Marek Benda této variantě velké šance nedává. A stejně se tváří i na možnou předvolební koalici. „Vůle hledat průsečíky, to co nás spojuje, minimálně ve středopravém 'kusu' je. S Piráty je to mnohem složitější. Tam se občas hledají jednotlivá témata a jsou témata, na nichž se shodneme. Oni jsou ale výrazně levicovým hnutím a hledat tam průsečík bude mnohem složitější,“ říká v dalším vydání podcastu Insider Benda, který v poslanecké lavici s krátkou přestávkou sedí skoro tři desetiletí.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš v posledním rozhovoru pro deník Právo naznačil, že pro jeho stranu je bližší spojenectví s hnutím ANO než s ODS. Samozřejmě bez aktivní účasti současného premiéra Andreje Babiše. Benda to vidí podobně, jen z opačné strany. „Tuhle větu bych obráceně řekl taky. Pro mě jsou zbytky ANO po odchodu Andreje Babiše ideově méně škodlivé než Piráti,“ dodává.

Pokud jde o výsledek ODS v dalších parlamentních volbách, zůstává optimistou a upozorňuje, že třeba Pirátská strana poráží občanské demokraty jen v průzkumech, ale ve volbách prohrává. Benda přitom v rámci strany patří mezi zastánce slučování pravice. Osobně dává přednost jednotné kandidátce ODS se zástupci KDU-ČSL a STAN. Stranu TOP 09, kterou stále vede Jiří Pospíšil, označuje za „mrtvou“. „Topku už jako subjekt pohřbívám. Nezaslouží si resuscitovat,“ říká.

Pokud vás zajímá, co si Marek Benda myslí o žalobě na prezidenta Miloše Zemana, jak by na současnou situaci nahlížel jeho otec Václav Benda a proč má rád, když mu lidé nadávají, poslechněte si poslední díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

Billboard-bottom-1