Kolaps je ozdravný proces. Pokud si máme projít velkou krizí, tak je to dobře. Odstraní se nefunkční komponenty systému, říká profesor Bárta

Profesor Miroslav Bárta je nejen známý egyptolog, ale také jeden z nejúspěšnějších českých akademiků současnosti. Přednáší na prestižních zahraničních univerzitách, ale také napsal několik úspěšných knih. Jeho knihy Kolaps a regenerace, kterou napsal s Martinem Kovářem, se prodalo více než 100 tisíc kusů. Nyní napsal knihu novou – Sedm zákonů. Ta srozumitelnějším stylem stanovuje sedm pravidel, na jejichž základě lze předvídat vývoj civilizace.

„Je fascinující být v době, kdy se všechno mění. Možná v ní žijeme. Můžeme být svědkem objevu, který nás katapultuje úplně někam jinam,“ říká Bárta v nejnovějším dílu podcastu Insider. Podle něj neplatí, že případný kolaps civilizace je nutně děsivou událostí. „Kolaps je ozdravnou událostí. Bez růstu není krize a naopak. Pokud si máme projít velkou krizí, tak je to dobře. Kolaps, jestli něco dělá, tak odstraňuje nefunkční komponenty systému,“ dodává.

Pokud vás zajímá, jak se dá kolapsu současné civilizace předejít, jak se na Bártovu práci dívají politici, v čem se současnost podobá starobylému Egyptu či proč nám všem chybí klid na přemýšlení, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

SDÍLET
sinfin.digital