Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

INSIDER — Kahánek

Česko je v hudbě nejlepší, říká pianista Kahánek oceněný za světovou nahrávku roku

Michal Půr, Tomáš Jirsa

11. 05. 2020 • 23:33
Ivo Kahánek je bezpochyby nejuznávanějším současným českým pianistou a právě dnes získal prestižní ocenění BBC Music Magazine. Na natáčení nového dílu podcastu Insider přišel jen pár hodin po oznámení, že v celosvětovém klání zvítězil. „Připadá mi to jako strašně cenné, protože je to jediná anketa z těch velkých, kde to nerozhodují jen odborníci. Do finále se mohou dostat jen skvělé nahrávky a kterákoliv z nich to může vyhrát,“ říká v podcastu, který si můžete poslechnout níže v článku nebo třeba na Spotify.

Vítězství staví na stejnou úroveň jako vystoupení s Berlínskou filharmonií, která je mnohými považována za nejlepší na světě. Kahánek je jedním ze dvou českých pianistů v historii, kteří s Berlínskou filharmonií vystoupili. Podle něj to jen dokazuje, že Česko je zemí skvělých hudebníků. „Je neuvěřitelné, že tak malinká země má neuvěřitelné hudební reprezentanty. Kdybychom to přepočítali na obyvatele, tak bychom na tom byli nejlépe na světě,“ říká, přičemž mluví zejména o Antonínu Dvořákovi, Bedřichu Smetanovi, Leoši Janáčkovi a Bohuslavu Martinů.

Nahrávka roku

Album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů nahrál Ivo Kahánek spolu s Bamberským symfonickým orchestrem pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši. Od BBC Music Magazine získali prestižní mezinárodní ocenění nahrávka roku.

Kahánek si nicméně myslí, že i v současnosti má Česko mimořádnou generaci hudebních skladatelů, kteří mohou dosáhnout věhlasu výše jmenovaných, přestože nejsou momentálně tolik slavní. „Teď, kdy je velmi silná generace skladatelů, nevíme, jestli to je ten Dvořák nebo Smetana 21. století. Musí proběhnout ten historický soud, ten odstup,“ dodává.

Pokud chcete vědět, proč Kahánek přirovnává cvičení na klavír k čištění zubů, jaké prožívá emoce při hraní, které publikum je nejhorší, jaké měl dětství a jak trénoval či jak pozná dobrý klavír, poslechněte si nejnovější podcast Tomáše Jirsy a Michala Půra.