INSIDER — Klicperová

Chápu, že nás někteří novináři nemají rádi. Lezu jim do písečku, říká válečná reportérka Klicperová

Michal Půr, Tomáš Jirsa

04. 09. 2020 • 12:13
Lenka Klicperová je novinářka a fotografka, která se proslavila zejména svými reportážemi z války v Sýrii, kam jezdila společně s kolegyní Markétou Kutilovou. Téměř 15 let stála v čele magazínu Lidé a Země, působila také v Somálsku, v Afghánistánu, v Kongu či řadě dalších nestabilních zemí a oblastí světa. Poslední dva roky je na volné noze, přičemž tři měsíce po vypuknutí koronavirové krize strávila mezi lékaři „v první linii“.

„Zachránilo mi to zdravý rozum, protože jsem se pohybovala mezi lékaři, kteří netrpěli žádnými úzkostnými stavy,“ říká Klicperová v nejnovějším dílu podcastu Insider. Na její práci mělo onemocnění COVID-19 obrovský vliv, protože ji zastihlo v době, kdy se chystala odjet na řecký ostrov Lesbos, kde měla dokumentovat situaci migrantů. Potom se měla vydat do Somálska, zavděk ale nakonec musela vzít českými nemocnicemi. „Bylo to alespoň trochu adrenalinové,“ dodává.

Klicperová v minulosti čelila kritice některých novinářů, kteří jí vyčítali, že strhává pozornost příliš na sebe. „Dnes už se tím příliš nezabývám. Je pravda, že pro určitou část novinářů to může být problém, a chápu, že se jich pak diváci zeptají, proč tam tak nejsou. Lezu jim do jejich písečku,“ říká a přiznává, že počet médií, kde může působit, je dnes poměrně omezený.

Pokud vás zajímá, které země se Klicperová bojí mnohem více než Sýrie, kdy se rozbrečela, proč se zastala věhlasného fotografa Antonína Kratochvíla v aféře #MeToo a kam se chystá příští rok, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.