Asijské vlády umí být ve strategických otázkách velmi brutální, jedno slovo a je hotovo. Evropské vnímání Asie je o 15 let pozadu, popisují Češi, kteří tam uspěli

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Jana Růžičku a Lukáše „čočíka“ Codra spojuje jedno - roky prožili a odpracovali v Číně, a díky tomu mají na Asii úplně odlišný a osvěžující pohled. V tematickém dílu podcastu Insider popisují, v čem se Asie od našich představ liší a že nelze dost dobře mluvit o jedné oblasti. „Asie není Čína,“ připomíná lakonicky Růžička a Codr dodává: „Není to jednolitá masa, naše porozumění Asii je o patnáct let pozadu“.

Herní vývojář Lukáš Codr v Číně bezprostředně zažil nástup covidu a popisuje, jaká nejistota tehdy panovala. „Covid v Číně byl trochu jako Černobyl, nevěděli jsme jestli za týden nebudeme všichni mrtví,” říká a spolu s Janem Růžičkou, který je šéfem vnějších vztahů Home Creditu v Asii, popisuje, jaká covidová výzva před Čínou stále stojí a proč tu s námi koronavirové riziko bude ještě několik let. Ve zkratce: jenom v samotné Číně jsou stamiliony lidí, kteří se stále nepromořili a s covidem se skutečně nesetkali.

Ale není to jen o pandemii. Asie je obří prostor s miliardami obyvatel, který naše evropské vidění mnohdy nedokáže pojmout. V čem kulhá naše představa, že jde o oblast bezvýhradně svázanou tvrdými pravidly, mikromanagementem a pevnou rukou národních vlád? Codr s Růžičkou vysvětlují, že realita je o dost odlišnější: lidé v každodenním životě žijí dost možná svobodněji než na Západě a vládám je jedno, co si dělají, ale vlády si o to víc hlídají zásadní strategické otázky. Pak stačí jedno slovo a během týdne je rozhodnuto. Autoritativně a brutálně.

- Kdy si Lukáš Codr uvědomil, že naše představy o Asii jsou 15 let pozadu?

- Proč si Jan Růžička v Česku bez roušky připadal nahý?

- O čem je takzvaný leapfrogging a proč je dobré věnovat mu pozornost?

- Jak to mají komunisté v Pekingu s technologickými giganty?

- Jaké to je vyvíjet historickou hru pro čínský trh a proč je Jakarta skrytým rájem pro start-upisty? 

Poslechněte si podcast Tomáše Jirsy a Michala Půra.

SDÍLET
sinfin.digital