INSIDER — Rous

EU je dobrý spolek, když svítí sluníčko. Krizi není schopná řešit, říká šéf bezpečnosti ČEZ

Michal Půr, Tomáš Jirsa

17. 04. 2020 • 13:00
Daniel Rous je šéfem bezpečnosti skupiny ČEZ a také sedí ve vedení Asociace kritické infrastruktury ČR. V minulosti působil jedenáct let (1993-2004) v Bezpečnostní informační službě (BIS). Odešel ve chvíli, kdy měl pocit, že vládě nosí jednu závažnou informací za druhou, ale nic se ve skutečnosti neděje. „Ať jste šáhl, kam jste šáhl, tak jste se vždy pohyboval na vejcích. Vždy se do prostředí ekonomiky promítala politika,“ říká v nejnovějším dílu podcastu Insider, který si mlžete pustit v přehravači níže v článku nebo na Spotify.

Rous stál v čele útvaru, který měl na starosti ochranu ekonomických zájmů státu a organizovaný zločin. „Jako nadšený zpravodajský důstojník čekáte, že se na základě vašich informací bude něco dít. A když se léta nic neděje, tak začnete pochybovat, jestli má vaše práce vůbec smysl,“ říká. Vedle sbírání informací se věnoval i ochraně jaderných elektráren a zabezpečení transportu jaderného paliva. To mu zůstalo v podstatě do dneška.

Rous má na starosti kompletní bezpečnost skupiny ČEZ a rovněž kyberbezpečnost. Rozhovor jsme shodou okolností natáčeli zhruba dvě hodiny po varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost před zvýšeným rizikem kyberútoků. „Čelíme jim prakticky denně,“ přiznává Rous. Zkouškou pro něj a ostatní zaměstnance ČEZ byl v posledních týdnech pochopitelně především koronavirus.

Podle Rouse není možné se na podobnou krizi pořádně připravit, a proto si také myslí, že Česko pandemii v podstatě zvládá. „Začátek je vždy složitý, protože ze začátku je vždy trochu chaos. Nemůžu říct, že bych státu mohl něco vyčítat,“ dodává. Své výčitky naopak směřuje na adresu Evropské unie a Evropské komise. „Netajím se svými výhradami vůči Evropské unii a Evropské komisi. Epidemie koronaviru zásadním způsobem ukázala, že Evropská komise je neschopná řešit jakoukoliv krizi. Evropská unie je velmi dobrý spolek, když svítí sluníčko,“ glosuje unijní postup.

Pokud se chcete dozvědět více o ochraně jaderných elektráren, o ochraně zaměstnanců, o světě v době blackoutu či o podceňování bezpečnostních hrozeb na mnoha úrovních, poslechněte si nový díl podcastu Michala Půra a Tomáše Jirsy.