Insider Energy #2: Povedl se nám malý zázrak. Na letošní zimu jsme připraveni, ale vyhráno ještě nemáme, říká Síkela

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Hostem druhého energetického speciálu podcastu Insider byl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. S Michalem Půrem a Tomášem Jirsou probrali turbulentní vývoj v energetice s tím, že se nám na evropské scéně povedl de facto malý zázrak. 

Podcast Insider vychází na INFO.CZ ve zkrácené verzi. Celé nové díly ihned po vydání najdete na platformách Gazetisto a Patreon.

„Podařily se nám průlomové věci. Například dohoda o solidaritě v oblasti plynu, za níž se mi lidé vysmívali, že jsem naivní, tak ta je teď na stole. Navíc se ukazuje, že solidarita a jednotnost v rámci Evropy pozitivně ovlivňuje i trhy,“ říká Síkela s tím, že pohled na to, čeho všeho se v řešení energetické krize podařilo dosáhnout, je pro něj zadostiučiněním. „Pokud se nestane něco mimořádného a nepřijde třeba nějaká sibiřská zima, tak myslím, že tento rok nebudeme mít problémy. Zásobníky plynu jsou téměř naplněné a na letošní zimu jsme tak docela dobře připraveni,“ dodává.

Ministr Síkela přes veškeré úspěchy při řešení situace s energiemi a mírnění dopadů krize varuje před usnutím na vavřínech. „Nenechme se uchlácholit tím, že to teď vypadá dobře. To je jedna věc, ale nemáme vyhráno, protože ruský plyn bude chybět i před příští zimou a nahradit ho nejde jen tak lusknutím prstu. Musíme mít připravené instrumenty na to, kdyby se vrátily velké cenové výkyvy,“ upozorňuje Síkela. „Ještě není dobojováno, tak pojďme dotáhnout, co máme rozděláno. Zda to pak i budeme aplikovat, to už je jiná otázka. Nerad bych se dostal do situace, kdy to teď celé dáme do šuplíku, příští rok nás opět něco překvapí, a my to zase budeme muset vše dojednávat na poslední chvíli. Pojďme to dojednat teď, když to nebude potřeba, tak to nepoužijeme, když ano, tak to máme hotové k dispozici,“ uzavírá Síkela.

Josef Síkela hostem Insider podcastu
  • Kdy byl podle Josefa Síkely ruský prezident Vladimir Putin jen krůček od toho, aby způsobil v Evropě skutečnou energetickou katastrofu?
  • Jak se tomuto scénáři podařilo zabránit?
  • Jak Síkela vnímá roli Německa v řešení energetické krize a jak nahlíží na Green Deal?

Poslechněte si úvodní část epizody podcastu Insider Energy.

Další díly

Prezident Pavel: Na Hradě se nestanu někým jiným. Od Zemanova týmu jsem čekal alespoň harmonogram převzetí, ale zatím se nic takového neděje

02. 02. 2023, 08:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Insider Prezidentská kancelář s Petrem Pavlem: Babiš je urputný a pracovitý. To ještě neznamená, že ta práce jde správným směrem

Prezidentské volby
23. 01. 2023, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Nerudová to promáchla, u Babiše je nervozita z nástupu Bašty. Stuchlíková & Dolejší z Vlevo dole v podcastu Insider

Prezidentské volby
12. 01. 2023, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Postavit jaderný blok za šest let? Snad zlenivělá Evropa najde novou motivaci, pak to půjde, říká Drábová

15. 12. 2022, 07:00  •  Michal Půr

Celý Insider podcast s Andrejem Babišem: Nejsem produkt marketérů, to je klišé. Rodina trpí, za kandidaturu mi vynadali

Prezidentské volby
08. 12. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Celý Insider podcast s Danuší Nerudovou: Z Prahy a Brna do regionů nedohlédnete. Je důležité naslouchat a nenálepkovat

Prezidentské volby
02. 12. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Celý Insider podcast s Petrem Pavlem: My tady žijeme v naší realitě, ostatní se na to dívají z úplně jiné perspektivy, říká generál

Prezidentské volby
24. 11. 2022, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Brexit a Trump jako výjimka? Zapomeňte. Populismus nezmizí, přichází „nový normál“, říká Matthew Goodwin

22. 11. 2022, 06:00  •  Tomáš Jirsa

sinfin.digital