Insider: Zeman mě naléval levným vínem a pak mě Ovčáček zařízl, říká Miroslav Poche

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Miroslav Poche patří už několik let mezi jednoho z nejvlivnějších sociálních demokratů. Příští týden končí jako europoslanec a zůstává poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Sám se přitom ministrem málem stal. V novém vydání podcastu Insider Tomáše Jirsy a Michala Půra exkluzivně popisuje zákulisí politické krize, kdy jeho nominaci prezident Miloš Zeman odmítl.

„Přivezl jsem mu na rady jeho okolí nejlepší italské bílé víno, které mám rád. Vypili jsme dvě lahve špatného bílého. Nejlepším signálem bylo, když za mnou při příchodu zaklaply dveře pracovny a za minutu se objevila tisková zpráva Jiřího Ovčáčka, kde mě kompletně poblil,“ říká Poche. Sám pro Zemana v první prezidentské volbě hlasoval, ale nyní to vnímá jako chybu. „Měl úspěšnou vlády, ale pozapomněli jsme na její negativa a na negativa jeho osobnosti,“ vysvětluje s časovým odstupem.

Insider: Prahu ovládli nemyslící aktivisté. Připomíná to začátek 50. let, říká Pečinka

Poche upozorňuje, že nikdy nepočítal s tím, že by se ministrem mohl skutečně stát a několik měsíců se sociálními demokraty připravoval půdu pro jmenování Tomáše Petříčka. Zeman nakonec tuto návnadu „spolknul“ a Petříčka jmenoval. „Myslel si, že (Hamáček) jeho nominaci nepřinese. Nemohl podruhé udělat stejnou věc. Zjistil, že Zimola a Hašek mu neříkají pravdu, když tvrdí, že ovládají sociální demokracii,“ dodává.

Proč si Poche myslí, že premiér Andrej Babiš už nebude schopný po volbách sestavit vládu a proč si myslí, že ve vzduchu visí návrat expremiéra Bohuslava Sobotky? Za jakých okolností odejde sociální demokracie z vlády? Proč je v lepším stavu, než se může zdát?

Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v samotném podcastu Insider, který můžete přehrát i v aplikacích Spotify, iTunes či Google Podcasts.

 

SDÍLET
sinfin.digital