Koněv mohl zůstat. Čmárání na sochy odsuzuji, uměle se vyvolává tématika rasismu, říká Kolář

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) už je takřka tři měsíce pod přísnou policejní ochranou kvůli výhrůžkám, které mu chodí po odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády. I do studia podcastu Insider dorazil s policejní ochrankou a poskytl vyčerpávající popis událostí, které jej přivedly do nelehké situace.

 „Bez boje přiznávám, že ta socha tam klidně mohla stát. Nikdy jsme neusilovali o její odstranění. Kdyby Rusko nerozjelo to, co rozjelo, tak tam stojí dodnes,“ říká Kolář s tím, že Koněv byl neustále ničen vandaly, což je podle něj srovnatelné s tím, jak nyní se sochami zachází stoupenci hnutí Black Lives Matter.

„To, že má někdo potřebu čmárat na pomníky, ať jsou jakéhokoliv druhu, tak to odsuzuji jednoznačně. Když někdo poléval Koněva červenou nebo růžovou barvou, říkal jsem, že je to špatně. Ta socha nemůže za to, že tady stojí,“ dodává v podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

Kolář jde ve své kritice současného hnutí ještě mnohem dále. „Čmárání na sochy je jenom podmnožina prazvláštního čehosi, co se teď ve světě děje. Uměle se vyvolává tematika rasismu. Ale kdo teď nejvíc říká, že máme být proti rasismu? Všichni, kdo říkají Black Lives Matter, jsou běloši. Tak co to je za hru? Morgan Freeman třeba řekl, že rasismus přestane existovat, až o něm černoši přestanou mluvit. Přijde mi, že se teď uměle vyvolává hysterie,“ míní Kolář.

Sám strávil v USA řadu let, když byl jeho otec diplomat Petr Kolář velvyslancem ve Washingtonu. Podle něj tamní policisté nedělají rozdíly kvůli barvě pleti. „V Americe je úplně jedno, jestli jste černej, fialovej nebo růžovej. Když se chováte nepřístojně, tak na vás kleknou. Policajti se musí poslouchat,“ dodává.

Pokud vás zajímá, jak se žije pod neustálou policejní ochranou; proč Kolář v posledních měsících zhubnul 20 kilogramů; jak probíhala jednání o Koněvově soše, proč neskončila v Rusku a proč ho o to prosil ministr zahraničí, pusťte si nejnovější díl podcastu Insider.

Další díly

Šest let, bilion korun minus. Jsou státní finance v rozvratu? Aleš Rod a Petr Sklenář v podcastu Insider

15. 05. 2023, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Zdravotnictví je pořád v dobrém stavu. Dřív ale měli lidé k běžné péči trochu blíž, na malých městech a vesnicích chybí doktoři, říká kardiochirurg Malý

05. 05. 2023, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Jak přemýšlejí elitní čeští podnikatelé? Insider podcast o životech dolarových milionářů a jejich rodin

13. 04. 2023, 16:50  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Insider #420 s Jankou Michailidu a Jindřichem Vobořilem. Kdy Česko legalizuje konopí?

06. 04. 2023, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

„Ukrajina drtivě vítězí v informačním prostoru na Západě. Kdyby ale válka skončila dnes, vítězem by bylo Rusko.“ Váleční zpravodajové Matyáš Zrno a Andreas Papadopulos v podcastu Insider

30. 03. 2023, 11:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Bez obalu o zákulisí vítězné prezidentské kampaně: Michal a Pavla Nýdrle v podcastu Insider

Prezidentské volby
23. 03. 2023, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

„Až napíšu paměti, bude to moje připojištění. Protože těch, co si budou přát, aby nevyšly, bude tolik, že budu zajištěn.“ Insider podcast s Vladimírem Mlynářem

16. 03. 2023, 17:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

Válka trvá, ale na nejvyšší úrovni už Rusko dávno prohrálo. Svoboda & Kofroň v Insider podcastu o roku války na Ukrajině

Ukrajina
09. 03. 2023, 06:00  •  Michal Půr, Tomáš Jirsa

sinfin.digital