Moderní bezemisní technologie se nakonec prosadí a bude to vodík. Uhlí určitě končí a můžeme ho vypnout klidně v roce 2030, říká Pavel Tykač

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Pavel Tykač je podle časopisu Forbes sedmým nejbohatším Čechem. V poslední době investuje čím dál častěji v zahraničí, má elektrárny v Austrálii, Británii a důl ve Spojených státech. V Česku mu patří druhý největší výrobce elektřiny – skupina Sev.en Energy. „Dnes tvoří energetika z hlediska příjmů naší skupiny o dost méně než polovinu. Větší polovinu tvoří naše zahraniční investice, které jsou jen částečně energetické,“ říká Tykač ve svém dosud nejdelším mediálním rozhovoru.

Podle Tykače je nepochybné, že uhlí v Česku i v Evropě pomalu končí. Otazník visí pouze nad tím, jaký energetický mix nakonec zvolíme. „Uhlí to být nemůže. Kdyby se těžilo, jako se těží teď, tak za 20 let jsme bez uhlí. Může to být jenom jádro nebo plyn. U plynu je ale obrovské bezpečnostní riziko,“ říká Tykač v podcastu Insider. Sám se chystá investovat do větrných či solárních parků a v Británii buduje jedno z největších bateriových úložišť na světě.

Obnovitelné zdroje podle majitele Sev.En Energy nikdy nebudou v Česku převažovat, protože máme špatnou kombinaci energeticky náročného průmyslu a nedostatku přírodních zdrojů. „Problém Česka je, že když na nás vezmete stejná měřítka jako na Kalifornii, tak prohráváme na celé čáře. Nikdy nedosáhneme dramatického podílu v obnovitelných zdrojích,“ míní Tykač.

Sám vidí několik možných energetických scénářů, z nichž si Česko nakonec bude muset zvolit. „Je to politické rozhodnutí. Pokud budeme pospíchat na rychlé uzavření uhlí, tak nezbývá nic jiného než postavit plynové elektrárny. Ty ale bez dotací nikdo nepostaví, protože se to nezaplatí, a je třeba je dotovat po dobu provozu, protože vyrábí mnohem dráž. Musíme je mít kvůli zimním měsícům, kdy je obnovitelné energie málo. To je důvod, proč potřebujeme fosilní zdroje,“ vysvětluje Tykač. Za ideální kombinaci osobně považuje jádro a výrobu elektřiny z vodíku.

Pokud vás zajímá, proč Tykač jezdí elektromobilem, proč se rozhodl podpořit výuku češtiny na Oxfordu či proč je podle něj důležité podporovat matky samoživitelky, pusťte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

SDÍLET

Další díly


sinfin.digital