Na Západě radikální levice dobyla i soudy. Teď budeme svědky invaze v Česku, říká Vondra

Michal Půr, Tomáš Jirsa

INSIDER PODCAST | Alexandr Vondra strávil několik posledních let mimo objektivy kamer a z dohledu novinářů. Svoji politickou kariéru přesvědčivě restartoval v letošních volbách do Evropského parlamentu, kdy na kandidátce ODS uspěl i ze zadní pozice. Minulý týden se postaral o rozruch, když se mu v Evropském parlamentu podařilo prosadit rezoluci, v níž europoslanci vyzývají lídry členských států, aby ukončili stěhování zasedání Evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku.

Rezoluci Vondra prosadil v rámci hlasování, kdy unijní zákonodárci vyhlásili v EU stav klimatické nouze. „Je to výraz hysterie a zároveň strašného pokrytectví. Vyhlašují stav nouze a pak všem lidem říkají, co smí a nesmí, ale u sebe nezačnou ani náhodou. Trošku jsem využil situace a předložil jsem pozměňovací návrh, že poslanci chtějí jít příkladem a vyzývají Evropskou radu, aby skončilo věčné stěhování parlamentu z Bruselu do Štrasburku. To má svojí uhlíkovou stopu taky,“ říká Vondra v nejnovějším vydání podcastu Insider.

Europoslanec ODS se v současnosti snaží ve výboru pro životní prostředí, jehož je členem, prosadit studii, která by stanovila uhlíkovou stopu neustálého stěhování unijních institucí. Spojil se kvůli tomu i se svými ideovými oponenty – Zelenými. „Politika je o umění se spojit i s nepřítelem. Už mám domluvenou jejich podporu a tohle dotáhneme do konce. Uhlíková stopa se změří a pro Macrona bude čím dál těžší to odmítat,“ dodává.

Na palubě s Trumpem: Musíte s ním umět mluvit, ale na pivu by vás nenudil, říká Šefčovič

Levici ovšem Vondra obecně vnímá jako nebezpečí pro celou Evropskou unii, zejména pak její nejrůznější radikální varianty. „Pochod radikální levice a sociálních inženýrů humanitními institucemi na Západě probíhá dlouho. Dobyli nejen univerzity, ale i soudy. Často jde o instituce, které rozhodují o životech lidí a definují, zda budeme mít svobodu,“ říká s tím, že Česko čeká podobná „invaze“ a příkladem prý může být dění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Pokud chcete vědět, proč se Vondra odstěhoval z Prahy, jak dnes hodnotí redakci Respektu, kterou kdysi zakládal, a jak vidí odchod Británie z Evropské unie či spolupráci některých osobností veřejného života s StB, pusťte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

SDÍLET
sinfin.digital