Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

INSIDER — Klaus: společnost je oslepená hojností, piráti jsou vítězstvím ideologie „ajťáctví“

Naše společnost je oslepená hojností. Piráti jsou vítězstvím „ajťáctví“, což je velmi nebezpečná ideologie, říká Klaus

Michal Půr, Tomáš Jirsa

03. 12. 2020 • 07:00
Bývalý prezident Václav Klaus se v posledních týdnech postaral o rozruch nesmlouvavou kritikou opatření proti šíření koronaviru. Sám říká, že nemoc nebagatelizuje, a ostře se ohradil proti ministerstvu zdravotnictví, které jeho jméno uvedlo v souvislosti s covidovými dezinformacemi. Klaus v nejnovějším díle podcastu Insider netají, že ho vývoj politiky i ekonomiky znepokojuje a velmi kriticky nahlíží na prudce rostoucí zadlužení státu. Podporu ekonomiky masivními finančními injekcemi považuje za nesmyslnou.

„Ekonomika nepotřebuje podpořit. Potřebuje osvobodit od tisíců zákazů, brzdiček, bariér, které ji brzdí,“ říká Klaus s tím, že si v minulosti nedokázal představit, že by mohl předložit schodkový rozpočet: „Považoval jsem vyrovnaný státní rozpočet za naprostou povinnost. Naprosto nahodile jsem při hledání jiného textu objevil, že jsem 20. února 2003 naposledy vystoupil jako poslanec a přednášel jsem návrh Martina Kocourka a Vlasty Tlustého o povinnosti mít vyrovnaný rozpočet. Když jsem si to četl, mám pocit, že ten můj projev by se dnes mohl otisknout.“

Bývalý prezident tvrdí, že už od počátku 90. let velmi silně pociťoval útok na posun Česka „doprava“. „To, co se nám zdálo v 90. letech samozřejmostí a zdálo se nám, že jsme opustili staré komunistické iluze, tak není tomu tak. Atak na náš posun doprava trval celá 90. léta. Síly, které s tím pravicovým bojovaly, byly u nás neuvěřitelně silné. Hlavním bojovníkem byl prezident Václav Havel. Obřím bojovníkem proti pravicovosti byl prezident Miloš Zeman. Bojovali jsme o každý kousek půdy,“ říká. Zemana dosud považuje za svého ideového soupeře, ale mluví o něm s respektem. Jeho vítězství v obou prezidentských volbách považuje pořád za pozitivní. Vztah k němu označuje za vztah s „malým v“ a letos s ním osobně mluvil jen jednou.

Nedostatek osobností Zemanova formátu považuje Klaus za velký problém. O takových lidech hovoří jako o osobnostech s příběhem. Podle něj ovšem nechybí ani tak osobnosti s příběhem, jako samotné příběhy, tedy události, které silné osobnosti formovaly. V Česku byl podle prezidenta poslední takovou událostí rok 1989, přičemž nikoho nevyprofilovala ani krize v roce 2008 a nejspíš nevyprofiluje ani současná krize. „Nevyprofilované osobnosti jsou produktem té bramboračky,“ říká.

Češi a další národy podle Klause doplácí na určitý blahobyt, který zažívají. On sám hovoří o hojnosti. „Naše soudobá společnost je raněná slepotou a je to způsobeno hojností. Nerespektováním konečnosti přírodních zdrojů. Nerespektováním lidského života,“ říká. Skutečná politika se podle něj úplně vytratila a vítězí expertokracie. „Poslední vítězství expertokracie se událo před dvěma dny. A to bylo oznámení, že o politických zásazích nebude rozhodovat politický orgán vláda, ale bude rozhodovat hygienická služba. To je popření politiky,“ dodává.

Klaus dlouhé roky varoval před takzvanou apolitickou politikou, jak ji mimo jiné definoval ve svém slavném eseji Václav Bělohradský a jak ji reprezentoval bývalý prezident Václav Havel. „Výhra apolitické politiky se projevuje více zřetelněji. Politické subjekty typu Piráti, to je pro mě absolutní vítězství apolitiky, nepolitiky. Považuji to za vítězství ajťáctví, což považuji za velmi nebezpečnou ideologii,“ říká.

Pokud chcete vědět, koho Klaus považuje za nejlepšího evropského státníka, proč nemá rád Borise Johnsona, proč za nebezpečí považuje komentátorku Lenku Zlámalovou nebo proč mu volal britský expremiér David Cameron před podpisem Lisabonské smlouvy, poslechněte si nejnovější podcast Tomáše Jirsy a Michala Půra.