INSIDER — Stropnický

Nástroje státu je třeba začít využívat a nebát se, že nějaká korporace uteče, říká Stropnický

Michal Půr, Tomáš Jirsa

24. 06. 2020 • 09:00
Matěj Stropnický opustil po sedmnácti letech Stranu zelených a zažívá pozoruhodný myšlenkový obrat. Kdo jej měl zaškatulkovaného jako výrazného „zeleného“ politika, možná nevychází z údivu, že jeho aktuální postoje mají daleko k „pražské levici“. V nejnovějším díle podcastu Insider Stropnický připouští, že v tom zásadní roli sehrál jeho odchod na venkov a střet s tamní realitou.

Podle něj by se levice měla vrátit ke své původní agendě. „Hlavním tématem levice bylo odjakživa vykořisťování, takže zpátky k němu,“ vyzývá a dodává, že sám má výrazný odpor k liberálnímu prostředí, ve kterém si dle svých slov „hodně zažil“. Krize způsobená koronavirem podle něj navíc ukázala, že národní stát má stále svůj smysl, přestože to tak původně nemuselo vypadat. „Národní stát je třeba začít znovu využívat a nebát se,“ míní Stropnický.

Pokud vás zajímá, jak zvládá záchranu zámku, který před lety koupil se svým partnerem; koho na levici považuje za inspirativního politika; proč začal jezdit autem či proč považuje týdeník Respekt za pravicové médium, pusťte si nejnovější podcast Tomáše Jirsy a Michala Půra.