Ústecký kraj politici berou jako odpad republiky. Nechápou, že mnohem víc dává, než dostává, říká Paparega

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Jan Paparega je už od roku 2014 primátorem Mostu, přestože je mu teprve 39 let. V politice začínal jako straník v TOP 09, s níž se ovšem neshodl v názoru na prolomení těžebních limitů a odešel s tím, že do žádné strany už nikdy nevstoupí. Jeho otec i děda byli horníci, zbytek rodiny rovněž živila těžba a považoval proto tehdy prolomení limitů za naprosto přirozené.

V současnosti je Paparega dvojkou kandidátky uskupení Lepší sever, které se dostalo do velkého sporu s pražskou centrálou ČSSD. Na kandidátce se totiž vedle místních sociálních demokratů objevili právě i úspěšní starostové a primátoři z lokálních hnutí. Lidový dům k tomu měl výhrady a společnou kandidátku neschválil, přišel místo toho s vlastní a na ní se mimo jiné vrací kontroverzní spolupracovník bývalého premiéra Jiřího Paroubka Petr Benda. 

Paparega k tomu v nejnovějším dílu podcastu Insider říká: „Doufám, že se ty lidi (Benda atd.) už nikdy nevrátí. Tohle jsou lidi, kteří byli u toho, když se tam řešil ROP (rozkrádání regionálního dotačního programu je pořád u soudu - pozn. redakce) a negativně ovlivnili už tak těžce poškozený region. Nechápu to. Tito lidé nejsou vnímáni pozitivně.“

Paparega potvrzuje, že uskupení Lepší sever nehledě na spory s ČSSD bude kandidovat. Sociální demokraté z jeho kandidátky si kvůli tomu pozastavili členství ve straně a do voleb jdou jako nezávislí. Na adresu nové konkurenční kandidátky ČSSD Paparega říká: „Lidé, kteří jsou na kandidátní listině sociální demokracie budou asi překvapením i pro členy sociální demokracie. Mysleli si, že se těch starých struktur zbavili, ale úplně to tak nevypadá.“

Proměnili jsme se v děti v mateřské školce. Žijeme ve virově-policejní totalitě, říká Daniel Landa

Paparega ujišťuje, že rozhodně nepovede negativní kampaň a válku, protože celý region má mnohem větší problémy. „Jako primátor teprve zjistíte, jak to všechno funguje. Všechno trvá strašně dlouho. Pokud jde o (úřední) komunikaci Most-Praha, tak to je tragédie. To se ale týká i Ústeckého kraje. Ten region strašně moc dává a strašně málo dostává,“ vysvětluje. Podle něj se Ústecký a Moravskoslezský kraj berou jako odpad republiky, přestože celé Česko na „jejich“ surovinách zbohatlo. 

Z podobného rozporu mimo jiné plynou i Paparegovy neshody s premiérem Andrejem Babišem, což současný primátor Mostu nijak nemaskuje. „On mi říkal, že je potřeba stavět. Já jsem mu říkat, že mi nepotřebujeme stavět, ale potřebujeme bourat, protože máme město pro 90 tisíc osob, ale žije jich tu 65 tisíc. Pak se nedivte, že sem chodí spekulanti. Byly to akorát kecy,“ říká o Babišově poslední návštěvě v Mostu.

Pokud vás zajímá, jak se vede sídlišti Chanov, co by Paparega dělal se sociálními dávkami, jestli si jezdí někteří obyvatelé pro dávky taxíkem nebo proč se Most rozešel s vládnou agenturou pro sociální začleňování a chce stavět pro některé skupiny obyvatel „čunkodomky“, poslechněte si nejnovější podcast Tomáše Jirsy a Michala Půra.

SDÍLET
sinfin.digital