INSIDER — Pojar

Pojar: Rivalita mezi svobodným světem a Čínou je nevyhnutelná. Může ale i něco přinést

Michal Půr, Tomáš Jirsa

31. 03. 2020 • 14:10
Tomáš Pojar je zkušený diplomat, který byl mimo jiné v letech 2010 až 2014 velvyslancem v Izraeli, a dnes je bezpečnostním konzultantem a prorektorem soukromé školy CEVRO Institut. V novém vydání podcastu Insider, jenž se vrací po několikaměsíční přestávce, se s ním pochopitelně věnujeme především krizi způsobené koronavirem. Podle Pojara bude mít dalekosáhlé dopady nejen na ekonomiku, ale i na mezinárodní vztahy a dá se očekávat nové napětí mezi USA a Čínou. Pusťte si nový díl níže v článku nebo na Spotify.

„Nejvíc pravděpodobná je jakási studená válka. Může někde vyústit v nepřímou válku skutečnou. Doufám v to, že všichni budou mít pud sebezáchovy. Byla by možná daleko horší než ty dvě, které jsme zažili v minulém století. Nevěřím, že by došlo k dohodě mezi USA a Čínou. Jsou to naprosto jiné civilizace a jiné systémy,“ říká Pojar.

Podle Pojara je rivalita mezi svobodným světem a Čínou nevyhnutelná. Sám si ji nepřeje, ale dokáže s ní žít, přičemž Evropě by podle něj mohla přinést i určitá pozitiva. „Jednotlivé civilizační okruhy si budou bránit to, co mají. To Číňané dělají bravurně a nebojí se o tom mluvit,“ dodává s tím, že podobně se chovají i Američané a je nejvyšší čas, aby si tento přístup osvojila i Evropa. V souvislosti s tím se například podivuje, proč dění kolem čínské společnosti Huawei více nevyužila její evropská konkurence.

Bývalý velvyslanec v Izraeli podrobně rozebírá i česká bezpečnostní opatření proti koronaviru. Podle něj si vláda Andreje Babiše vede velmi dobře, a dokonce lépe než Izrael. Pokud vás zajímá, jak by Pojar dále postupoval, co přesně dělají Izraelci, kde může Česko najít inspiraci a jak může krize „nakopnout“ celou ekonomiku, poslechněte si celý podcast, který opět moderují Michal Půr a Tomáš Jirsa.