Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

INSIDER — Lohniský

Pro vládu jsme jen zaměstnanci holdingu. Stojíme u pásu a oni rozkazují, říká Lohniský

Michal Půr, Tomáš Jirsa

27. 04. 2020 • 09:00
Jakub Lohniský od roku 2011 buduje pánskou módní značku Le Premier. Před několika lety rovněž založil blog Muži v Česku a stal se uznávaným odborníkem na pánské oblékání. O pořádný rozruch se postaral před několika dny, kdy velmi tvrdě kritizoval vládu kvůli „neexistující“ pomoci pro podnikatele v článku pro web měsíčníku Forbes. „Na začátku jsem byl frustrovaný, ale už jsem to úplně ztratil. Jsem už úplně rezignovaný,“ říká v nejnovějším vydání podcastu Insider, který si můžete poslechnout níže v článku nebo na Spotify.

Jeho firma žádala o úvěr z vládního programu COVID, ale kvůli úřednímu šimlu neuspěla. O další podporu už žádat ani nehodlá. „Žádat nebudeme, protože už by se měly spustit obchody. Energii zaměřujeme na generování peněz z normálního byznysu,“ dodává. Několik dnů po zveřejnění výše zmíněného článku Lohniskému zatelefonoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a snažil se ho přesvědčit, že vláda pomáhá podnikatelům v krizi dostatečně, což se mu nepovedlo.

Zakladateli a šéfovi Le Premier vadí, že členové vlády se nechovají jako zaměstnanci občanů. Situace je podle něj přesně opačná. „My se tady plazíme, abychom něco dostali. Jsme ‚majitelé‘ a oni mají pracovat pro nás, jsou naši zaměstnanci. My jsme ale v holdingu, jsme u pásu, bojíme se chodit do práce a oni nám rozkazujou,“ říká.

Lohniského firmu před ještě horší situací zachránilo šití roušek. Le Premier nebral zakázky na méně než 5000 roušek, ale i tak byl celý prodej velmi dobrodružný. Předávání probíhalo na benzinových stanicích, prodávalo se z kufru. „Bylo to jako v devadesátkách,“ říká.

Pokud vás zajímá, proč v Itálii šijí Číňané, jaké to je prodávat obleky v Poslanecké sněmovně, kdo šil nejlepší košile pro nacisty a proč Číňané šijí kvalitněji než zbytek světa, poslechněte si další díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.