Veřejné zdravotní pojištění nemá reálné hranice. A to je hrozba, shodují se adepti na post ministra zdravotnictví Válek a Dostál

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Pro budoucnost českého zdravotnictví je nezbytná možnost systémového komerčního připojištění, shodli se odborníci a možní budoucí ministři zdravotnictví lékař Vlastimil Válek (TOP 09) a pirátský expert na zdravotní právo Ondřej Dostál. Ze stávajícího objemu peněz v systému není možné hradit všechna léčiva a procedury, zejména pak u vzácných nemocí.

Na zdravotní péči v Česku jde 400 miliard korun, prostředky ale nejsou vynakládány systémově. Neexistuje tak jistota, zda konkrétní léčba bude hrazena z veřejného pojištění. „K nápravě toho, jak se vlastně rozhoduje, co se hradí a co se nehradí, stále nedošlo,” popisuje na příkladech ze své advokátní praxe Dostál. Podle Válka by klíčovou roli v tomto procesu mělo hrát ministerstvo zdravotnictví. „Ministerstvo zdravotnictví platí pojistné za 70 procent lidí ze státního rozpočtu a má od pojišťoven tvrdě vyžadovat, aby péče byla poskytnuta,” doplňuje lékař. Poslechněte si celou epizodu podcastu Insider.

Co je kvalitní zdravotnictví? Jaké jsou etické problémy evropského zdravotnictví? Umí peníze prodloužit život? Změnil covid pohled na zdravotnictví? Jaké jsou paradoxy českého zdravotnictví?

Další díly


sinfin.digital