INSIDER — Novague

Vracíme se zpátky do komunismu. Budou chodit komise, které určí, co je hezké, říká designér Novague

Michal Půr, Tomáš Jirsa

27. 08. 2020 • 07:00
Petr Novague je pravděpodobně nejlepším českým průmyslovým designérem současnosti. Nikdo jiný v Česku nezískal tolik prestižních ocenění Red Dot Design Award. Do povědomí vstoupil mimo jiné vozem R200, který byl poctou závodní Škody 200 RS, židlí Edge či novým kolem Favorit. „Češi milují nevkus. Jinak by tady nejezdili lidi s rohama na helmách,“ říká v nejnovějším vydání podcastu Insider.

Novague se nijak netají svým odporem k tomu, aby instituce či úředníci určovali, co je vkusné a co nikoliv. Trnem v oku je mu boj proti takzvanému vizuálnímu smogu, kterým se ohání i současné vedení pražského magistrátu. „Vracíme se zpátky do komunismu, kdy bude chodit nějaká komise a bude rozhodovat, jestli to je, nebo není vkusné. Z koho ta komise bude složená? Je to strašně nebezpečné. Když budu mít nightclub a chci ho mít kýčovitý, proč bych měl mít vkusnou reklamu,“ říká přední český designer.

Dle jeho názoru není vůbec jasné, co má být cílem boje proti vizuálního smogu. „Že budou všechny krámy stejné a že budou všechny vkusné? Mám s tím obrovský problém. Kdyby se sestavovala komise proti této komisi, rád se toho zúčastním,“ uvádí. 

Problém vidí i ve snaze „přemalovat“ pražskou MHD. Novague upozorňuje, že například design stanic pražského metra Rostislava Vaňka by v budoucnu mohl mít stejný význam, jaký má dnes Karlův most. Umísťování umění do stanic metra pak vnímá jako velkou neúctu k Vaňkovu dílu. „Nevím, jestli chci být jako cestující obklopený uměním, nebo jestli chci, když jsem slabozraký, abych se dobře orientoval,“ dodává.

Pokud vás zajímá, proč si Novague myslí, že člověk s levicovým smýšlením nemůže uspět jako designér, proč fandí elektromobilitě, proč doma nemáme české výrobky, co si myslí o dresech české hokejové reprezentace nebo proč vlastní poloviční podíl v malé automobilce, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.