Zaseknutá modernizace armády představuje problémy. Spojenci neradi vidí, jakou moc tady mají komunisté, říká generál Šedivý

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Generál Jiří Šedivý je nejen bývalý náčelník Generálního štábu AČR, ale také jeden z prvních vojáků, kteří na začátku 90. let minulého století absolvovali vojenské studium ve Spojených státech. I to jej přivedlo do čela jedné z prvních zahraničních misí samostatné České republiky, kterou byla IFOR v Bosně a Hercegovině v roce 1995. O tři roky později Šedivého do čela generálního štábu postavil Václav Havel. „Rozhodnutí Havla nevyrábět tanky bylo správné. Byl jsem na tanku T72 a vím, jaké má nevýhody. Ukázal to konflikt na Ukrajině i Středním východě, teď i v Náhorním Karabachu. Tak velká výroba těžkých zbraní neměla budoucnost,“ říká Šedivý v nejnovějším dílu podcastu Insider.

Šedivý začínal svou kariéru profesionálního vojáka už na začátku 70. let minulého století v Československé lidové armádě. Ve srovnání s ní považuje současnou plně profesionální českou armádu za vynikající. „Armáda je schopna reagovat téměř na všechno. Prožil jsem starou ČSLA, která sice byla celkem dobře technicky vybavená, ale byla řízená tak, jak byla řízená. Nyní je to armáda skutečně vynikající. Velitelský sbor je schopný armádu dobře řídit, vojáci velitelům věří. Proto voják pracuje v nemocnici, je disciplinovaný, ví, že musí respektovat pokyny, které se mu třeba nelíbí,“ říká Šedivý.

Určité problémy podle něj představuje momentálně „zaseknutá“ modernizace armády. Podle Šedivého spojenci velmi špatně hodnotí, jak velkou moc mají na dění čeští komunisté. Těm se podařilo prosadit škrtnutí 10 miliard korun z rozpočtu armády a vláda dosud peníze přes opakované sliby nevrátila. Táhne se i tendr na nová bojová vozidla pěchoty (BVP), který je zdaleka největší investiční akcí armády. Ministerstvo obrany původně chtělo nakoupit až 200 vozidel za zhruba 50 miliard korun. „Podstatné je to, aby se neměnily technické parametry a podmínky výběrového řízení. Podle mého názoru by tendr měl pokračovat tak, jak byl nastartován,“ dodává Šedivý s tím, že by se podle něj tato technika měla vyrábět v Česku v licenci u české firmy.

Pokud vás zajímá, jak Šedivý vnímal studium v USA krátce po revoluci, proč Američané mohou opustit vojensky Evropu, co si myslí o koupi legendárního výrobce zbraní Colt Českou zbrojovkou, co se dělo během jeho první zahraniční mise či proč se nedá v Česku čekat vojenský převrat, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

SDÍLET

Další díly


sinfin.digital