Co se stalo v Afghánistánu, je psychologický šok. Přímé dopady pro Česko jsou minimální, shodují se Pelikán a Zrno

Tomáš Jirsa

Události posledních dní v Afghánistánu nemají pro Česko zásadní význam, tvrdí v novém dílu podcastu Insider orientalista a překladatel Petr Pelikán. Odezva, kterou vyvolalo znovupřevzetí moci islamistickým hnutím Tálibán v západní společnosti, je podle něj jen psychologickým šokem. To potvrzuje i druhý host, editor CNN Prima News Matiáš Zrno, který doplňuje, že význam Afghánistánu pro Západ je spíše bizarní než podložený a země nemá z geopolitického hlediska velkou hodnotu.

O špatné situaci a ještě horší prognóze Afghánistánu se vědělo léta, z tamního angažmá se chtěly vyvázat čtyři americké administrativy. „Nikdo neměl odvahu říct: císař je nahý,“ říká Pelikán. Obava ze ztráty prestiže dlouhou dobu převládala. Rozhodl až Donald Trump a jeho nástupce v úřadu. „Joe Biden byl rozhodnutý za každou cenu ze země odejít a nechat to, jak to dopadne, tak to dopadne,“ dodává Zrno k chaotickému stažení Američanů z Afghánistánu.

Pokud vás zajímá, zda nepřikládáme až příliš velkou důležitost dění v Kábulu, proč jsme svědky rebrandingu Tálibánu a jaké problémy čekají hnutí v budoucnosti, tak si pusťte nejnovější díl podcastu Michala Půra a Tomáše Jirsy.

SDÍLET
sinfin.digital