Archeolog Miroslav Bárta: Pandemie ukázala, že globální svět není jen o výhodách, ale že je také křehký

„Pandemie koronaviru lidstvu nastavila zrcadlo a ukázala, co bychom měli umět mnohem lépe,“ říká archeolog a prorektor UK pro vnější vztahy Miroslav Bárta v Interview Martina Kováře. „Ukázala na to, že globální svět není jen o výhodách, ale tak, jak je komplikovaný a složitý, tak je také křehký,“ dodává Bárta. To podle něj zažíváme dodnes, kdy váznou dodávky zboží. Lidstvo totiž ve víře v „boha ekonomiky“ rozmístilo veškerou výrobu po světě tak, aby to bylo nejlevnější bez ohledu na cokoliv dalšího. „To se nám teď začíná vracet,“ upozorňuje archeolog. Přesto podle něj není jiná cesta, než budovat globální svět. To ale nevylučuje, aby měly velké světové regiony základní části výroby lokalizované tak, aby v případě nutnosti uzavření světa na přechodnou dobu nedošlo k takovým škodám. 

Bárta nedávno vydal knihu Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají. „Ta knížka je skutečně odpracovaná. Trvalo mi to roky dát ji dohromady. Myslím, že nabízí velice solidní a neotřelou, unikátní perspektivu, jak se dívat na vývoj civilizací, včetně té naší, v dlouhých časových řadách,“ popisuje Bárta. 

Oněch 7 zákonů, které jsou v knize definovány, je podle něj něco, co každý ze svého života zná. Kniha Sedm zákonů ovšem není pesimistická. Hlavním poselstvím je, že kolaps civilizace nemusí znamenat konec, ale naopak nový počátek. „Je to velká transformace, v rámci které se systém zbavuje částí, které jsou nefunkční, nereformovatelné a nastavuje nové fungování,“ dodává archeolog. Poslechněte si záznam Interview Martina Kováře.

sinfin.digital