Česko nezažívá ústavní krizi. Ústava myslí i na tyto situace, říká soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Rozhodně si nemyslím, že je krize, natož ústavní,“ říká právník a soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala v Interview Martina Kováře. Vyvrací tak některá tvrzení o tom, že se Česko poté, co byl prezident Miloš Zeman hospitalizován krátce po volbách, ocitlo v ústavní krizi. Ústava ČR totiž podle Fialy myslí i na tuto situaci. 

Z ústavně-právního hlediska není v tuto chvíli nezbytný žádný prezidentův krok, vysvětluje Fiala. Do doby, než se uskuteční ustavující schůze poslanecké sněmovny, je role prezidenta neformální a je na něm, jestli ji využívá. 

Podle Fialy je česká ústava kvalitní. „Pánbůh zaplať za to, že ji psali tehdy, když vznikal český stát. Tehdy totiž byla doba, která nepochybně svým étosem svědčila tomu, jak se mají ústavy psát – v době, kdy se děje něco pozitivního, něco nového se vytváří,“ vysvětluje Fiala. 

V Interview Martina Kováře také zdůraznil, že ústava je základním kamenem státu a neměla by se měnit, natož pod tlakem drobných okolností. Ústava ČR řeší i současnou situaci, ve které se česká politika ocitá. I to je podle Fialy důkazem její kvality. Poslechněte si celý záznam Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

SDÍLET
sinfin.digital