„Je to socialismus 2.0,“ kritizuje Vladimír Pikora vládní podporu Škody Auto

Vláda podpoří z programu Antivirus automobilku Škoda Auto. Ekonom Vladimír Pikora tento krok kritizuje. Podle něj to povede k tomu, že česká ekonomika zůstane velmi výrazně orientovaná ve prospěch automobilek. „A to je to, co nepotřebujeme. Potřebujeme změnit strukturu ekonomiky,“ zdůrazňuje Pikora. Pomáhat za každou cenu není podle něj rozumná strategie. Nazývá to „socialismem 2.0“.

Za energetickou krizí stojí podle Pikory řada faktorů. „Jedním z nich je to, že Evropská unie chce být velmi zelená – zelenější než jiné kontinenty,“ říká Pikora. 

Ceny energií žene nahoru i oživení ekonomiky po pandemii koronaviru. Pikora neočekává, že by vysoké ceny energií měly trvat dlouho. Podle jeho odhadu půjde o záležitost několika dalších kvartálů. „Nelze ale vyloučit, že Rusko bude nějakým způsobem komplikovat dodávky plynu do Evropy. To by znamenalo, že by ceny energií zůstaly vysoko delší dobu,“ připouští ekonom. 

Vláda přišla po krachu některých dodavatelů energie s návrhem, že bude lidem kompenzovat dražší energie u nových dodavatelů. Tito odběratelé by se měli připravit na zvýšení cen v řádu desítek procent, upozorňuje Pikora. Poslechněte si záznam celého Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

SDÍLET
sinfin.digital