Matyáš Zrno: Biden to s razancí rozhodnutí o odchodu z Afghánistánu přehnal

Odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu chtěl už bývalý americký prezident Barack Obama, po něm i Donald Trump. Současný prezident USA Joe Biden se rozhodl do toho „seknout“. Podle Novináře Matyáše Zrna to ale s razancí svého rozhodnutí přehnal.

Matyáš Zrno byl vedoucím týmu českých civilních expertů v Provinčním rekonstrukčním týmu v afghánské provincii Lógar. Biden se podle něj příliš se neohlížel na podporu afghánské vládě a znenadání se rozhodl pro odchod vojsk ze země bez ohledu na to, jak Tálibán plní svou část dohody. Zrno ale připouští, že je otázka, zda to šlo udělat jinak.

„Na druhou stranu chápu tu frustraci z kábulské vlády, která byla naprosto neschopná a zkorumpovaná. Do poslední chvíle ji zajímalo jen to, aby si nahrabala ještě více peněz,“ řekl Zrno v Interview Martina Kováře. Sám o sobě není Afghánistán podle Zrna důležitý. To, že tam své mocenské ambice projevuje Čína a Pákistán, by proto Západu mohlo být jedno. „Pokud ale někde dvacet let bojuji proti Tálibánu a skončí to záběry toho, jak opouštím letiště a ambasádu a jak Tálibán křepčí nad ukořistěnými vrtulníky a plnými kontejnery zbraní a obsazuje hlavní město bez boje, to se dá těžko jinak nazvat než porážkou,“ dodal Zrno. Poslechněte si celé Interview Martina Kováře.

SDÍLET
sinfin.digital