Mirek Topolánek: Požadavky Pirátů při vyjednávání o vládě začínají být nemístné

„Babiš prohrál volby, protože většina těch lidí, kteří přišli k volbám, chtěla změnu,“ říká bývalý premiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek v rozhovoru pro Rádio Z. Euforie u vítězů ale podle něj brzy opadne. 

O sestavení nové vlády budou usilovat dvě předvolební koalice, Spolu a koalice Pirátů a Starostů a nezávislých. Požadavky Pirátů při sestavování vlády jsou ale podle Topolánka vzhledem k tomu, že získali pouze čtyři mandáty, nemístné. „Po Babišově vládě zdědili tolik úkolů, které vypadají dnes neřešitelně, že jim to vůbec nezávidím,“ říká Topolánek. 

Mezi ty hlavní patří podle bývalého premiéra stav veřejných financí, inflace, nefunkční státní správa a příprava na předsednictví EU. Současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) si je podle Topolánka vědom toho, že jeho čas skončil a dřív, nebo později odejde. „On už dnes myslí na prezidentskou kampaň a na post prezidenta. Odvažuju si tvrdit, že po těchto volbách má větší šanci na zvolení, než kdyby je vyhrál,“ míní Topolánek. Vyjádřil se také k nedělní schůzce Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. „Jestli pro něco jel na Hrad, tak to byla abolice. Po prohraných volbách potřeboval ochránit,“ říká Topolánek. Poslechněte si záznam celého Interview Martina Kováře.

SDÍLET
sinfin.digital