Patrik Nacher: ANO by mělo mít právo na první pokus. Je to ale jako pozvat někoho třikrát na rande a dostat třikrát kopačky

Hnutí ANO skončilo ve volbách do Poslanecké sněmovny těsně druhé za koalicí SPOLU. Se ziskem 72 mandátů bude mít ale největší poslanecký klub. Proto by podle lídra pražské kandidátky Patrika Nachera mělo mít právo na první pokus na sestavení vlády. Obě předvolební koalice už ovšem podpisem memoranda daly najevo, že o nové vládě s nikým jiným jednat nebudou.

„Je to ale jako pozvat někoho třikrát na rande a dostat třikrát kopačky,“ říká Nacher. Podle něj ztížilo hnutí ANO pozici do voleb jeho vládní angažmá, během kterého se muselo potýkat s pandemií koronaviru, vrbětickou kauzou a dalšími podobnými momenty.

Výsledek ANO zkomplikoval také vznik nových subjektů, myslí si Nacher. „Z tohoto úhlu pohledu je to neuvěřitelný výsledek,“ hodnotí staronový poslanec za hnutí ANO. Podobu nové sněmovny značně ovlivnilo i to, které strany zůstaly pod pětiprocentní hranicí. „Propadl milion hlasů. Ti lidé nemají v tuto chvíli svého zástupce. Kdyby volili někoho, kdo je jim třeba více vzdálený, ale je to pro ně druhá nejlepší volba, tak by tam měli aspoň někoho,“ říká Nacher. To je podle něj pro příští volby poučením, že koalice mají smysl. Poslechněte si celé Interview Martina Kováře.

Další podcasty Rádia Z si můžete poslechnout ZDE

sinfin.digital