Sociolog Ivan Gabal: V Česku nejsou politici, kteří by nás táhli dopředu k určité vizi

„Česká republika se dostala do fáze, kdy začala prudce růst kvalita života,“ myslí si sociolog Ivan Gabal. Řekl to v Interview Martina Kováře na Rádiu Z. To platí z pohledu měření standardní délky života i subjektivní spokojenosti. Gabal dodal, že Češi už opouští období maximalizace konzumu a začali se zaměřovat na sociální vztahy, na volný čas i na to, jak tráví své dovolené. 

Pandemie koronaviru ale zasáhla klíčové parametry kvality života. Jedním z faktorů, kterým s tím souvisí, je klesání kriminality, které je trendem v celé Evropě. „U nás je úplně explicitní. Je ale fakt, že my jsme na vysokou bezpečnost zvyklí,“ vysvětluje Gabal. Podle něj se také výrazně zlepšilo fungování bezpečnostních složek i justice. 

V české společnosti je ale rozšířeno velké množství nejrůznějších strachů, myslí si Gabal. Jedním z nich je třeba strach, že se Česko nedotáhne k pozici bohatších zemí, ale také obavy z Evropské unie. „Myslím si, velmi upřímně, že Česká republika postrádá pozitivní politický leadership. Máme strašně negativní politiku a nemáme politiky, kteří by nás táhli dopředu k určité vizi,“ říká sociolog. Poslechněte si záznam Interview Martina Kováře.

sinfin.digital