Spisovatel Jiří Padevět: Extremisté budou existovat vždy. Na můj vkus mají ale v České republice příliš silný hlas

Je důležité si uvědomovat, že mnoho občanů společenské problémy, o kterých jiní neustále debatují, nezajímají, upozorňuje spisovatel Jiří Padevět. Je zajímá, kolik bude stát rohlík. A je to naprosto legitimní požadavek, říká. Tuto část společnosti přitom neumí demokratičtí politici oslovit, a to Padevět považuje za „jednu z největších bolestí naší současné doby“.

Naopak extremisté to dovedou velmi dobře. „Extremisté budou existovat vždy. Na můj vkus mají ale v současné České republice příliš silný hlas,“ dodává Padevět. Podle jeho názoru byl zlomovým bodem v české politice moment, kdy Andrej Babiš jako předseda vlády ovládl dva velké celostátní deníky. „To je událost, na kterou se trošku zapomíná, ale která dodnes velice podstatně míchá českou politikou,“ připomíná spisovatel.

V letošním roce vyšla Padevětova kniha Kronika protektorátu. „Zlé časy, které jsme nezažili, nemůžeme vlastně nikdy pochopit. Nedokážeme si představit tu jednotlivou hrůzu ani temnotu té doby,“ vysvětluje spisovatel. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou. Za stejnou publikaci obdržel i ocenění Slovník roku 2013. „Díky těm hrůzám si pořád znovu a znovu uvědomuju, že žiju v dobrých časech,“ říká Padevět v Interview Martina Kováře.

SDÍLET
sinfin.digital