Počet hráčů na českém trhu s internetem je unikum. V IT Session debatovali Marek Šťastný z Quantcomu a Martin Kříha z Pe3ny Net

David Mařík

V Česku poskytuje připojení k internetu přes tisíc různých firem, což v jiných evropských zemích nemá obdoby. „Tenhle fenomén je naprosto jedinečný. Vždy když sem přijde nějaký zahraniční partner, vůbec nechápe, jak se to mohlo stát,“ říká v novém dílu podcastové série IT Session Marek Šťastný, technický ředitel společnosti Quantcom, která se specializuje na datové připojení pro firmy.

Šťastný vysvětluje, že jde o dědictví někdejšího telekomunikačního monopolu, který nebyl vstřícný ke sdílení sítě s jinými firmami, což otevřelo prostor pro vznik řady malých poskytovatelů internetu. „Jde převážně o lokální hráče, kteří mají kus pevné či bezdrátové sítě a pronajímají si kapacitu od větších operátorů. Těch, kteří mají vlastní rozsáhlejší síť s nějakým rozumným pokrytím, je řekněme do desíti. Jsou to samozřejmě velcí operátoři a někteří infrastrukturní hráči,“ vypočítává manažer Quantcomu.

Na trhu fungují i čistě virtuální poskytovatelé, kteří si veškerou infrastrukturu pronajímají. Klesající ceny datového připojení i hlasových služeb ale omezují prostor pro jejich marži, takže spíše ubývají. „Když si pronajímáte službu a jen ji přeprodáváte, dříve nebo později vám dojde dech,“ komentuje to Marek Šťastný.

Vývoj českého trhu dobře ilustruje příběh společnosti Pe3ny Net, která se dnes jako dceřiná firma Quantcomu specializuje na domácnosti. „Začínali jsem v roce 2003 jako komunitní síť. Na trhu byl tehdy monopol, neexistovalo neomezené připojení pro domácnosti, tak jsme se ho snažili zajistit,“ vzpomíná další host třetí IT Session a šéf Pe3ny Net Martin Kříha.

Původní koníček nakonec přerostl v podnikání. V polovině minulé dekády se však trh podle Kříhy začal měnit, operátoři více investovali do rozšiřování vlastní optické sítě, přibylo akvizic a začalo se bojovat o území, tedy o to, kdo bude se svou sítí v dané lokalitě první. „My jsme s našimi financemi nemohli tak rychle stavět a vykolíkovávat to území, takže jsme potřebovali silného partnera se zkušenostmi. Proto jsme se v roce 2016 rozhodli přejít pod křídla Quantcomu,“ popisuje Kříha. Dnes jsou podle něj Pe3ny Net i díky zázemí mateřské firmy mezi dvaceti největšími poskytovateli internetu pro domácnosti.

Podobná spojování už jsou podle Marka Šťastného více méně dokončena mezi operátory zaměřenými na firemní klientelu, rozdroben zůstává trh služeb pro domácnosti. I tam lze ale čekat konsolidaci. Expert z Quantcomu přiznává, že tento proces zeslabuje konkurenci, ale roztříštěnost v Česku je podle něj extrémní a naopak může zákazníkovi komplikovat orientaci. „Myslím, že jsme si všichni zažili, jak to vypadá, když je absolutní monopol. Ten vedl k tomuhle stavu. Teď jsme v opačné vlně, která zase vede zpátky. Já myslím, že se to stabilizuje a dostaneme se na nějaké rozumné počty řekněme desítek středních subjektů,“ předpovídá Šťastný. Šéf Pe3ny Net Martin Kříha by považoval za ideální, aby si každá domácnost mohla vybrat ze dvou až pěti operátorů. Znamenalo by to podle něj rozumné množství hráčů na trhu i dostatek konkurence.

Kde dnes zůstávají bílá místa, o která ještě stavitelé sítí mohou soupeřit? Je reálné dostat špičkový optický internet i k uživatelům ve venkovských oblastech? Jaké výhody a nevýhody má spojování telekomunikačních operátorů?

Poslechněte si celou IT Session s Markem Šťastným z Quantcomu a Martinem Kříhou z Pe3ny Net.

sinfin.digital