Ani si neuvědomujeme, kolik je v naší kultuře židovských vlivů. Stačí se zaposlouchat do obyčejných rozhovorů lidí, říká Fingerland

Pavel Vondráček

„Ani si neuvědomujeme, kolik je v naší evropské kultuře židovských vlivů. Nejen těch kulturních, ale i těch, které ovlivňují náš všední život,“ říká Jan Fingerland, novinář, spisovatel a autor knihy „Hebrejky“, kterou vydalo nakladatelství Pražské příběhy. „Stačí se zaposlouchat do obyčejných rozhovorů lidí a uslyšíte desítky rčení, narážek, podobenství nebo třeba křestních jmen, která mají kořeny v židovské kultuře. Eva, Marie, Josef, Adam, Tomáš nebo Lukáš, to jsou jen malé kostičky z velké mozaiky, z níž je sestaven náš svět,“ říká Jan Fingerland v novém dílu podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Kniha Jana Fingerlanda „Hebrejky“ není jen dalším vyprávěním o osudech biblických žen. Usiluje o něco jiného. Zkoumá, jak tyto příběhy v průběhu staletí chápali rabíni, křesťanští teologové nebo různé sekty, jejichž interpretace byly časem potlačeny nebo zapomenuty. Autor knihy se ptá, co mohou dodat novodobé obory jako antropologie, lingvistika nebo psychoanalýza. Co z původního obsahu skrývají, nebo přinejmenším rozmělňují novodobé překlady. A jak příběhy biblických žen interpretovali umělci, ať už malíři, filmaři nebo spisovatelé. Dochází přitom k překvapivým závěrům, které se v mnohém stavějí proti obecně tradovaným výkladům.

sinfin.digital