Světelně nazdobit lze téměř cokoliv. Chtěla bych, aby světlo nejen svítilo, ale i vyprávělo příběh, říká Poláčková

V podcastech Podnikatelka jsme měli možnost poslechnout si příběhy mnoha žen, kterým podnikání zcela změnilo dosavadní kariéru. Jednou z nich je i Eva Poláčková, která byla původně učitelkou českého jazyka, ale spolu s manželem dokázala z garážové rodinné firmy DECOLED udělat jednoho z předních respektovaných výrobců světelných realizací od Prahy přes Paříž po města v Německu a Maďarsku. „Světelná výzdoba a vlastně jakákoliv dekorace je projevem lokálního kulturního diskurzu. Na východě je obecně tendence mít ji barevnější, na západě spíše konzervativnější a střídmější. Třeba v Německu bylo ještě donedávna nepředstavitelné ledově studené osvětlení. Pochopitelně tu jsou nějaké každoroční trendy, ale největším trendem vždy bude obsah, protože ten když tam není, tak tomu ani sebelepší technologie nemůže pomoci,“ vysvětluje Poláčková.

Podle Poláčkové se s každým rokem ukazuje, co vše vlastně jde světelně nazdobit. „Donedávna jsem ani netušila, že nazdobit světlem jde vlastně skoro všechno. Zatím nejbizarnější požadavek, který jsme ale nerealizovali, byl rychlík. Tam upřímně nevím, jak by to při té rychlosti vlak ustál, ale třeba tramvaje nebo lanovku na Petřín či lodě na Vltavě jsme udělali, fungovalo to, bylo to moc pěkné a lidem se to líbilo. Prvoplánové zdobení jen vánočního stromečku a pár věcí okolo je již překonané, nyní se snažíme posouvat meze, kam až fantazie dovolí,“ říká Poláčková s tím, že její firemní filosofií je proměňovat průmyslový design v umění a být v tom jedineční. 

„Už v začátcích jsem si říkala, že světlo nechci jen navěšovat na stromky a dělat z něj jednoduché dekorace, ale vnímám ho jako podstatnou část našich životů. Chci, aby mělo svůj příběh, aby mohlo nejen svítit, ale i vyprávět. Zkusili jsme to a překvapily mě reakce i zprvu odpůrců té myšlenky, kteří realizaci pochválili pro svou kultivovanost a příjemnost,“ uzavírá Poláčková.

Jak probíhá plánování realizací vánočního osvětlení od návrhu po instalaci? A jak se odvětví světelné výzdoby vypořádává s výzvami dané situací v energetice? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital