Ženy se investování vůbec nemusí bát. Začít může každá, která má nějaké peníze nazbyt, říká Johannesen

V posledních měsících se takřka celý svět potýká s rostoucí inflací a často slýcháme, že jedinou cestou, jak před ní ochránit své peníze, je investování. Že se právě investování vůbec nemusí bát ani ženy, vysvětluje v nové epizodě podcastu Podnikatelka šéfka oddělení ESG investic dánské Saxo Bank Ida Kassa Johannesen, která pomáhá ostatním ženám do světa investic proniknout a vyznat se v něm. „Ženy často neinvestují jen proto, že neví, o co jde a jak to celé funguje. Ty, které v zásadě investování chápou, pak nejčastěji odradí strach ze ztráty peněz, přílišné složitosti nebo prostě jen nedostatek času. Přitom pravda je taková, že investovat se dokáže naučit opravdu každá žena, která má alespoň nějaké volné peníze,“ říká Johannesen.

Že investování není ženskou doménou, je podle Idy Kassa Johannesen dáno historicky. „Dříve se všechny ženy vdaly a o finance se staral jen manžel. Dnes jich mnoho zůstane svobodných, mnoho se jich rozvede, a bez ohledu na rodinný stav je prostě pro ženu důležité umět řídit vlastní finance. Už třeba jen proto, že žijeme v průměru déle než muži a za tu dobu života, co jsme ekonomicky aktivní, vyděláme v průměru méně peněz,“ popisuje Johannesen. 

Jako zkušená investorka Johannesen boří asi nejčastější mýtus – tedy ten, že aby člověk mohl začít investovat, potřebuje vysoký objem finančních prostředků. „Představte si to jako návštěvu velkého obchodního domu. Tam si také můžete koupit klidně třeba jen obyčejné tričko a nikdo vás nenutí si kupovat nejméně nové auto,“ dává příklad Johannesen. „Některé investiční produkty jsou drahé, jiné zase levné. Akcie koupíme za desítky až stovky eur, jsou tu ale i produkty za jednotky eur. Ve finále bývá často důležitější čas, jak dlouho investujeme, než to, kolik investujeme,“ dodává.

Jak Ida Kassa Johannesen pomáhá ženám stát se investorkami a následně v oboru uspět? Proč by ženy podnikatelky měly podle Johannesen věnovat pozornost otázkám ESG, bez ohledu na velikost jejich podnikání? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital