Nepodceňujte kyberbezpečnost. Nejslabším článkem je vždy člověk, říká Hýsková

Kybernetická bezpečnost je v poslední době velkým tématem. Bez přehánění můžeme říci, že o ní každý slyšel, ale už méně lidí ví, co skutečně obnáší. Irena Hýsková jako CEO společnosti Thein Security patří mezi expertky v oboru a v nové epizodě podcastu Podnikatelka vysvětluje, že největším kamenem úrazu může být už jen prostý fakt, že kybernetická bezpečnost je na osobní i firemní úrovni podceňována. „Nejslabším článkem jsou bohužel vždy lidé. Jsou často nepozorní nebo unavení, stačí neopatrně kliknout na podvodný e-mail a už z toho může být velký problém,“ vysvětluje Hýsková. „Nejjednodušší je začít sám u sebe. Tím chráníte sebe samotné a přenášíte to pak i do pracovního prostředí,“ dodává.

Hýsková vysvětluje, že primárním cílem útočníků je zisk. „Funguje to vlastně stejně jako v byznysu. Potřebujete vynaložit co nejméně a získat co nejvíce. I proto je nejjednodušší a hlavně nejlevnější pro útočníka cílit na jednotlivce, přes kterého pronikne do systému společnosti a tu pak může dále vydírat,“ popisuje motivaci útočníků Hýsková. 

„Nejlepší je v oboru prevence. Společnostem včetně těch menších vždy doporučuji od samého začátku do kybernetické bezpečnosti investovat alespoň nějakou částku. Školením pracovníků to začíná, ale pochopitelně pak jsou potřeba i ta technická řešení. Hlavně si neříkejte, že vás se to přeci netýká. Je to podobné jako s tím, když říkáme, že nemáte nechávat cennosti v autě. Tam se také, dokud vám ho někdo nevykrade, často nepoučíte,“ uzavírá Hýsková.

Jak si nastavit kyberbezpečnostní opatření a co dělat, když už k útoku dojde? Co přinese nová evropská směrnice o kybernetické bezpečnosti NIS2? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital