Firemní kulturu nezměníte jedním velkým projektem, ale mnoha malými intervencemi, říká Adámková

Jitka Adámková má za sebou řadu zkušeností ve vrcholném managementu českých i zahraničních firem, a to v oblastech od strojírenství, přes energetiku, až po telekomunikace. V současné době je členkou management boardu ve společnostech T-Mobile a Slovak Telekom, kde má zároveň na starosti i kompletní HR agendu. V nové epizodě podcastu Podnikatelka Adámková popisuje nejen změny v moderním pojetí, co by mělo HR vlastně znamenat, ale i to, jak dosáhnout kýžených změn ve firemní kultuře. „Není to o tom udělat projekt na změnu firemní kultury, tak to nefunguje. Obecně nefungují velké výstřely, kde udělám projekt, dosadím mu manažera a za rok mám ve firmě novou firemní kulturu. Naopak věřím ve funkčnost mnoha malých intervencí směřujících k cílové firemní kultuře, přičemž tento cíl mohu v průběhu měnit dle aktuálních potřeb,“ vysvětluje Adámková.

Adámková dále popisuje, jak by zmíněné malé intervence měly vypadat. „Když chci být technologická firma, nemohu zaměstnancům dávat staré počítače. Když chci být firma otevřená vůči rodinám, zavedu v kanceláři prostor pro děti. A když chci digitalizovat, postupně ruším veškeré papíroviny a měním přemýšlení lidí o způsobu jejich práce. Jsou to stovky malinkých věcí, protože opravdu neexistuje jedna velká věc, co vše změní. Kdyby existovala, už jsou všechny firmy dávno transformované,“ říká Adámková.

Také digitalizace by se podle ní měla vnímat jako transformační proces. „Je chyba přistupovat k digitalizaci jako k nějakému technologickému projektu. Pak to vede jen k tupému překlopení procesů do digitální podoby, což není nijak efektivní. Aby byla digitální transformace úspěšná, musíme změnit to, jak o tom celém firma jako taková i jednotliví zaměstnanci uvažují. Musíme začít malými věcmi, ukazovat lidem, co funguje a co nefunguje, a také jim ukázat, že digitalizace neohrožuje jejich pozici ve firmě, ale naopak jim rozšiřuje obzory a otevírá nové možnosti kariérního růstu,“ uzavírá Adámková.

Jak by mělo vypadat moderní HR a jak moderní lídr? Jak v inovování a transformacích pomáhá vyvolání pocitu urgence? Poslechněte si celou epizodu. 

sinfin.digital