Dobrý design kanceláře zvyšuje produktivitu i angažovanost. Každá firma má vlastní potřeby, říká Sedláčková Vamberská

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaký vliv má kancelář, v níž pracujete, na kvalitu vaší práce? Podle výkonné ředitelky ELAI Johany Sedláčkové Vamberské, která se zabývá oblastí workplace analýzy a designu, je správně nadesignovaná kancelář pro firmy a jejich zaměstnance zcela zásadní. „Je spousta dat na to, že když se s prostorem správně pracuje, zlepšuje se komfort i produktivita lidí, kteří tam pracují. Spokojený zaměstnanec je o 25 % produktivnější, o 30 % více spojen s firemní kulturou a o 33 % angažovanější. Zároveň se významně snižuje pravděpodobnost, že ze společnosti takový zaměstnanec odejde. To je myslím silný argument, proč do dobrých prostor investovat,“ říká Sedláčková Vamberská v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Podle Sedláčkové Vamberské je v současné době velkým tématem kancelářského designu flexibilita prostor. „V covidu jsme skoro všichni přešli na hybridní pracovní model, který tu s námi už zůstane. Kanceláře již nejsou jen místem, kam si pět dní v týdnu chodíte odpracovat osm hodin. Snažíme se o vytvoření prostoru, který se přizpůsobuje práci, jež v něm zrovna probíhá. Tam si můžeme pomoci například modulárním nábytkem a mobilními příčkami,“ vysvětluje Sedláčková Vamberská. 

„Je potřeba vytvořit i pocit bezpečí. Covid nám ukázal, že musíme pečovat nejen o fyzické zdraví, ale i o takzvaný well-being zaměstnanců. Skvělým trendem je zanesení přírodních prvků, materiálů a rostlin do prostoru, což nejen zpříjemní prostředí, zlepší ovzduší a akustiku, ale jsou data i na to, jak to snižuje stres a zlepšuje soustředění,“ dodává. 

„Každá společnost je specifický ekosystém, do kterého nahlížíme a analyzujeme jej, a každá potřebuje vlastní individuální řešení na míru svým potřebám,“ uzavírá Sedláčková Vamberská.

Co vše se posuzuje při analýze pracovních prostor? A jak by měla vypadat kancelář blízké budoucnosti? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital